Faiz haramdır hutbesi veren Diyanet’in faiz geliri: 256 bin 806 TL

Sayıştay raporuna göre Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017’de 514.1 milyon lira gelir elde etti. Raporda, Diyanet’in faiz gelirinin 256 bin 806 lira 46 kuruş olduğu belirtildi.

Faiz haramdır hutbesi veren Diyanet işleri faiz geliri: 256 bin 806 TL

Diyanet’in gelirleri arasında ‘faiz’ de yer alıyor. 2015’te 197 bin TL faiz alan Diyanet, 2016’da bu gelir kalemini 255 bin 881 lira 37 kuruşa çıkardı. 2017 yılında ise faiz geliri 256 bin 806 lira 46 kuruş olarak gerçekleşti.

“Faiz haramdır” hutbesi okutulmuştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 1 Haziran 2018 günü Ankara’daki Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde “Faiz Haramdır” konulu hutbe okuyup, cuma namazı kıldırmıştı.


Ali Erbaş’ın açıklaması şöyleydi:

— Faiz, kul hakkını hiçe sayarak, insanları kolaylıkla aldatmanın yolunu açar. Kazanıyorum zannederken aslında kaybeden bireyi ve birbirine güvenini yitiren toplumu felakete sürükler. Faiz yalnızca malın değil, hayatın da bereketini kaçırır. Nice iflaslar, intiharlar, dağılan aileler, heba olan ömürler faizin birer neticesidir.

Diyanet bütçesi Başbakanlık ve 12 bakanlığı geride bıraktı

6,5 milyar TL’lik bütçesiyle 12 bakanlığı ve çoğu devlet kurumunu geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı, 2016 faaliyet raporunda kendisi için ayrılan bütçeye ‘yetmiyor’ dedi. Hükumetin daha fazla bütçe ayırmasını istenmişti.


1 milyon TL değerinde makam aracıyla gündeme gelmişti

Bakanlıkları bile geride bırakan bütçesini beğenmeyen Diyanet, 1 milyonluk makam aracı alımıyla gündeme gelmişti. Büyük tepki çeken alıma ilişkin Diyanetten yapılan açıklamada, paranın Diyanet tarafından değil merkez bütçeden karşılandığı ifade edilmişti.

Başbakanlık bütçesini dörde katlamıştı

Diyanete bütçeden ayrılan pay 6 milyar 867 milyon TL olmuş, bu kadar bütçe ile Başbakanlık’ı dörde katlamıştı.

2017 bütçesinde en büyük payı yine Diyanet İşleri Başkanlığı aldı. Diyanete yüzde 5.93’lük artışla 6 milyar 867 milyon lira ödenek ayrıldı. Gelecek yıl Diyanetin bütçesinin yüzde 79’una denk gelen 5 milyar 474 milyon lirası personel giderleri için harcanacak.


Başbakanlık bütçesi ise yüzde 22’lik artışla 1 milyar 584 milyon lira oldu. Böylece Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılında Başbakanlık’ın 4 katından fazla bütçeye sahip oldu.

Binlerce üniversite mezunu temizlik personeli olmak için İŞKUR’a başvurdu


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.