Elektrik ve doğalgaza zam geldi!

1 Ekim 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına konutlarda yüzde 8, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 18 zam geldi.

Elektrik ve doğalgaza zam geldi!

Türkiye, ekim ayına hem doğalgaz hem de elektrik zammıyla girdi.

Elektrik fiyat tarifelerine, bugünden geçerli olmak üzere zam geldi. Tarifede konutlarda yüzde 8, ticarethane ve sanayi tesislerinde yüzde 18 oranında fiyat artışı gerçekleşti.


Eylül ayında da zam gelmişti

Eylül ayında açıklanan tarifelere göre elektrik fiyatlarına yüzde 14.6 ile yüzde 16.2 arasında değişen oranlarda zam yapılmıştı. Elektrikte tek zamanlı tarife fiyatı yüzde 15 arttırılırken, üç zamanlı tarifede gündüz yüzde 15, gece yüzde 16.2, puant saatler için ise yüzde 14.6 artışa gidilmişti.

Haberler yabancı ajanslardan

Türkiye’nin doğalgaz ve elektriğe gelen zam haberlerini yabancı ajanslardan öğrenmesi dikkati çekti. Doğalgaza yapılan zammı Reuters haber ajansı duyururken elektrik zammını Bloomberg haberleştirdi.

200 TL doğalgaz faturası ödeyen şimdi 259 TL ödeyecek

Gelen bu son zamla birlikte doğalgaz tarifelerinde temmuz ayına göre konutta yüzde 29,5’lik, sanayide ise yüzde 54’lük bir artış yaşandı. Buna göre aylık 200 TL doğalgaz faturası ödeyen bir vatandaş bundan sonra 259 TL fatura ödeyecek.

En son doğalgaz fiyatlarına eylül ayında da konutlar için 9, sanayi için yüzde 14 zam gelmişti. Ağustos ayındaki zam oranları da konutlarda yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 olarak gerçekleştirilmişti.


İstanbul’un enflasyonu açıklandı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’da eylül ayında perakende fiyatların yüzde 4,04 artış gösterdiğini açıkladı.

İTO verilerine göre, İstanbul’da eylülde bir önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 4.04, toptan fiyatlar yüzde 6.47 arttı.

Yıllık artış ise yüzde 18,54 oranında gerçekleşti.


Toptan fiyatlarda artış ise eylülde yüzde 6.47; yıllık bazda yüzde 26.61 seviyesinde oldu.

Astroloji: 1 – 7 Ekim 2018 haftalık burç yorumları