Kasık fıtığı ihmal edilmemeli! Fıtık ameliyatı konusunda merak edilenler

Genel cerrahi kliniklerine en çok başvurulan rahatsızlıklardan biri olan fıtığın çeşitleri ve tedavi şekilleriyle ilgili bilgi veren Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kadıoğlu, basit bir operasyon sonrasında hastanın 10 gün içinde eski yaşam kalitesi dönebileceğini belirtti.

Kasık fıtığı ihmal edilmemeli! Fıtık ameliyatı konusunda merak edilenler

Fıtık denilince hemen hemen herkesin aklına gelen mide, göbek ve kesi fıtıklarının genel cerrahinin ilgi alanı olduğunu belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kadıoğlu, kasık fıtıkları hakkında detaylı bilgi verdi.

Kasık fıtığı sıklıkla erkeklerin sol tarafında görülüyor

Kasık fıtığı için en sık görülen bulgu kasıkta olan şişliklerdir. Bu şişlikler sıklıkla ıkınmakla, uzun süre yürümekle, uzun süre ayakta kalmakla ve buna benzer karın içi basıncını arttıran aktivitelerle ortaya çıkar.


Yine prostat şikayeti olan hastalar ve KOAH (Akciğer hastalığı) olan hastalar da risk grubundadır. Genellikle şişlik yokken hastanın ağrısı da olmaz ancak şişlik çıktığı zaman hasta ağrının farkına varır” şeklinde konuştu.

Fıtık ameliyatında en iyi tedavi yöntemi yamadır

Kasık fıtığı rahatsızlıklarının genellikle iki tipi olduğunu belirten Dr. Kadıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu tiplerin bir tanesinde direkt olarak kasık duvarını oluşturan kasların zafiyeti varken, bir diğerinde kasık kanalı dediğimiz kanalın içerisinden karın içi organların dışarı çıkması durumu mevcuttur.

Fıtığın tipi tedavi şeklini engellemez. Her iki tipte de ideal ve altın tedavi, yamalardır. Bu yamalar sadece mekanik bariyer olarak görev görmezler. Aynı zamanda yama üzerinde bulunan porlar zaman içerisinde fibroz doku adı verilen bir doku ile dolarak, yama dokusunu destekler.”


Fıtık ameliyatı nasıl yapılır? Tekrar ortaya çıkar mı?

Dr. Kadıoğlu, “Fıtık ameliyatları açık ve kapalı olarak her iki şekilde de yapılıyor. Yama ile yapılan ameliyatlarda açık veya kapalı fark etmeksizin, fıtığın nüks etme oranı %1’in altındadır. Hastalar genellikle ameliyat günü hastaneye yatırılırlar.

Ameliyat sadece belden uyuşturularak veya genel anestezi ile yapılabilir. Sadece kapalı ameliyatlarda belden aşağı uyuşturma yeterli olmaz ve hastanın tamamen uyuması gerekir. Açık veya kapalı her iki ameliyatta da aynı işlem yapılır ve kasık kanalının etrafı ve kasıktaki kaslar yama ile desteklenir.

Hasta, kasık fıtığı ameliyatından sonra bir gün içinde veya ameliyat erken saatlerde yapıldıysa aynı gün taburcu edilebilir. Taburcu olduktan sonra hastaların 7-10 gün dinlenmesi önerilir.


Hastalarda ağır sporlara ancak 6. haftadan sonra müsaade edilirken, basit antrenmanlara 14. günde başlanabilir” dedi.

Kasık fıtıkları nedir? Neden oluşur?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.