Kadınlar emeklilik için daha hazırlıksız!

‘Emekliliğin Geleceği: Açığı Kapamak’ adlı rapora göre; Türkiye’de kadınlar erkeklere göre emeklilik için daha hazırlıksız. Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların %42’si emekliliğinde gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekeceğinden endişe duyuyor.

Kadınlar emeklilik için daha hazırlıksız! hsbc Emekliliğin Geleceği: Açığı Kapamak raporu

HSBC Grubu tarafından yayınlanan papora göre dünya genelinde 16 ülkede 17 binden fazla katılımcının dâhil olduğu araştırmanın sonuçları; Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların %42’sinin, erkeklerin ise %35’inin emeklilklikte gıda, ısınma, su gibi temel gereksinimlerini karşılamakta güçlük çekeceğinden endişe ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte; Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların %47’si, erkeklerin ise %41’i emekliliğinde sağlık hizmeti masraflarını karşılamaya yetecek parası olmayacağından endişe duyuyor.

Türkiye’den çalışma çağındaki bin dört kişinin görüşlerini içeren rapor, Türkiye’de kadınların erkeklere göre emeklilik için daha az hazırlıklı olduğuna işaret ediyor. Raporda; çalışma çağındaki kadınların %46’sının emekliliği için henüz birikim yapmaya başlamadığı veya ne kadar birikim yaptığını bilmediği belirtiliyor. Çalışma çağındaki kadınların %20’si emekliliği için eşine göre daha az birikim yaptığını belirtiyor.


Kadınların dörtte biri çocuk bakımı için işten ayrılıyor

Türkiye’de kadınların çocuk bakımı için kariyerlerine ara verme oranı erkeklere göre halen çok yüksek. Rapora göre; çalışma çağındaki annelerin beşte ikisinden fazlası (%41), babaların ise %1’i doğum iznine ayrılıyor. Bununla birlikte çalışma çağındaki annelerin %25’i çocuklarının bakımı için çalışmayı tamamıyla bırakıyor.

Evcil hayvan harcamaları sağlık birikimine ayrılan miktardan yüksek

Raporda; Türkiye’de çalışma çağındaki bireylerin büyük bir çoğunluğunun olası sağlık giderleri için hazırlık yapmadığı belirtiliyor. Araştırmaya Türkiye’den dahil olan çalışma çağındaki katılımcıların yalnızca %6’sı hastabakıcı ve evde bakım giderleri için birikim yaptığını ifade ediyor. Öte yandan rapor sonuçları; çalışma çağındaki her beş kişiden birinin (%20) evcil hayvan için yaptığı harcamanın emeklilik döneminde oluşabilecek hastabakıcı ve evde bakım giderleri için yaptığı birikimden daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Bu davranışın yaş ilerledikçe değiştiğine dikkat çekilen raporda; 65 yaş üstü bireylerin %17’sinin hastabakıcı ve evde bakım giderleri için birikim yaptığı belirtiliyor.

Çalışanlar emeklilikte çocuklarından destek alacağını düşünüyor

Türkiye’de çalışma çağındaki bireylerin üçte ikisinden fazlası (%67) çocuklarının emeklilikte kendilerine destek olacağını öngörüyor. Ancak hali hazırda emekli olan bireylerin bu yöndeki beklentileri karşılanmış görünmüyor. Emekli bireylerin yaklaşık yarısının sosyal güvence kapsamında düzenli geliri bulunuyor ancak yalnızca %9’u çocuklarından finansal destek alıyor. Raporda; Türkiye’de emekli bireylerin %18’inin ev kirası ödediği, %9’unun ise halen konut kredisi ödediği belirtiliyor.

Pratik adımlar

HSBC Grubu’nun “Emekliliğin Geleceği: Açığı Kapamak” raporunda emeklilikteki finansal şartların iyileştirilmesi için atılabilecek beş adım şöyle sıralanıyor:

  1. Emekliliğe bakış açınızı yeniden şekillendirin
  2. Nasıl bir emeklilik istediğinizi gözünüzde canlandırın
  3. Uzmanlara danışın
  4. Birikim yönetimi ve planlama
  5. Finansal olarak bağımsız olun

Emekliliğiniz ile ilgili planlamaları ötelediğiniz bir dönemde emekliliğe bakış açınızı yeniden şekillendirmeye zaman ayırabilirsiniz. Emekliliği, tutkularınızın peşinden gitmenizi ve yeni maceralara atılmanızı sağlayacak bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. Emekliliğinizi en iyi şekilde geçirmek için ileriye dönük planlama yaptığınızdan emin olun.


Nasıl bir emeklilik istediğiniz konusunda düşünün. Seyahat etmek, başka bir yere taşınmak, yeni bir hobi edinmek veya yeni bir iş kurmak gibi farklı seçenekleri değerlendirin. Emeklilik hayatınızın nasıl geçmesini istediğiniz konusunda fikir sahibi olmanız daha iyi bir planlama yapmanızı sağlayacaktır.

Birikim ve yatırım yapma konusunda uzmanlaşmanız gerekmiyor. Profesyonel finansal danışmanlık hizmeti alarak emeklilik planlarınızı ve maliyet hesaplaması yapabilirsiniz. Bu, doğru yaklaşım konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır. Soru sormaktan çekinmeyin ve karar vermeden önce her şeyden emin olun.

Rahat bir emeklilik için mali durumunuzu yönetmeniz yeterli olmayabilir. Nerede ve ne kadar birikim yapabileceğinizi planlamanız gerekir. Birikim hesaplaması ve bütçelendirme uygulamaları gibi online araçları kullanarak hayatınızda bugün yapabileceğiniz değişiklikleri belirleyebilir; bu sayede giderlerinizi azaltabilir ve geleceğiniz için daha fazla birikim yapabilirsiniz.

Emekli kadınların eşlerinin gelir veya emekli maaşına bağımlı olma ihtimalleri erkeklere göre daha yüksek. Ayrı bir birikim başlatarak veya kendi yatırımlarınızı yaparak finansal olarak bağımsız olabilirsiniz.

Emekliliğin Geleceği Raporu künye:

HSBC Emekliliğin Geleceği Raporu, HSBC Grubu tarafından küresel emeklilik eğilimleriyle ilgili olarak yaptırılan, dünyanın önde gelen bağımsız araştırma çalışmalarından biridir. Araştırma, dünya geneline yaşlanan nüfus ve yükselen hayat beklentileri ile ilgili konulara ilişkin güvenilir değerlendirmeler sunmaktadır.


Emekliliğin Geleceği Programı’nın başlatıldığı 2005 yılından bu yana, dünya genelinde 194 binden fazla kişi ankete katılmıştır. Açığı Kapamak adlı küresel rapor, serinin on dördüncü raporudur ve 16 ülkeden 17 bin 405 kişinin görüşünü temsil etmektedir. Bu ülkeler; Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Malezya, Meksika, Singapur, Tayvan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşmaktadır.Raporun bulguları, bu ülkelerdeki çalışma çağında (21 yaş ve üzeri) ve emekli olan bireylerin katıldığı bir ankete dayanmaktadır. Söz konusu anket, Ipsos MORI tarafından 2017 yılı Kasım ve Aralık aylarında online olarak gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yüz yüze görüşmeler yapılmıştır.

Emeklilikte A notu Hollanda ve Danimarka’ya verildi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.