ABD Donanması’ndan skandal İstanbul Boğazı fotoğrafı

ABD Donanması resmi Twitter hesabında İstanbul Boğazı’ndan geçen ABD savaş gemisi fotoğrafının kullanılması dikkat çekti. 19 Ocak 2019’da Karadeniz’e giren USS Donald Cook adlı gemiyi gösteren fotoğraflar aynı gün donanmanın sayfasında yayınlanmıştı.

ABD Donanması'ndan skandal İstanbul Boğazı fotoğrafı

ABD Donanması’na ait resmi Twitter hesabının profilinde Boğaz Köprüleri’nin altından geçen ABD savaş gemisinin fotoğrafının kullanılması dikkat çekti. Kapak olarak kullanılan fotoğrafta savaş gemisinin top namlusunun köprüye (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) doğru olması sosyal medyada eleştiri konusu oldu.

19 Ocak 2019 tarihinde Karadeniz’e giren USS Donald Cook adlı gemiyi gösteren fotoğraflar aynı gün donanmanın sayfasında paylaşılmıştı.


ABD Donanması’nın top namlusunu Boğaz Köprüsüne çeviren Twitter kapak fotoğrafı:

ABD Donanması'nın top namlusunu Boğaz Köprüsüne çeviren Twitter kapak fotoğrafı

19 Ocak’ta paylaşılan İstanbul Boğazı fotoğrafları:

Fotoğraflarla birlikte şu not paylaşılmıştı:

“ABD’nin Avrupa Donanma Komutanlığı: USS Donald Cook 19 Ocak 2019’da, bölgesel müttefikler ve Donanma Ortaklıkları’nın desteğinde Türk boğazlarından geçerek Karadeniz’e girdi.”


ABD Donanması’nın 15 Temmuz Köprüsü’nden geçiş karelerini resmi sayfasının ana profiline taşıması, sosyal medyada bir mesaj olarak değerlendirildi.

“Mesaj veriyorlar”

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan paylaştığı mesajda, fotoğrafı “Açık bir düşmanlık göstergesi” olarak niteledi.

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

5 Şubat 2019 – Türkiye’yi bölünmüş gösteren harita

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Guaido’yu resmen devlet başkanı olarak tanıyan ülkelerin gösterildiği bir paylaşımı sosyal medya hesabı üzerinden yayınlamıştı. Paylaşımda darbeye sahip çıkan ülkeler mavi olarak gösterilirken, henüz tanımayanlar da renksiz olarak işaretlendirilmişti. Renksiz olarak işaretlenen ülkelerin arasında Türkiye’nin görüntüsü ise oldukça skandal bir biçimde gösterilmişti. Görselde, Türkiye, ortadan ikiye ayrılmış bir şekilde resmedildi.

28 Ocak 2019 – Beyaz Saray’da gösterilen harita


Haritada Maduro’ya destek veren ülkeler kırmızı ile işaretlenmiş. Bu ülkelere Türkiye de dahil edilmiş. Türkiye haritasında Hatay ilimiz Suriye topraklarında gösterilmiş. Rusya’nın Avrupa’nın içinde yer alan toprağı olan Kaliningrad bile ayrıca kırmızı renk ile gösterilmişken Hatay’ı Türkiye’de göstermemeleri dikkat çekici.

İstanbul’da plazalar boşalıyor; ofis binası inşaatları devam ediyor