Diyarbakır’da 14 öğretmenin gözaltına alınmasına soruşturma

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde Savcı Bey halı saha maçına erken gelince, sahada maç yapan 14 öğretmeni gözaltına aldırdı. Olayın üzerine Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) soruşturma başlattı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den açıklama geldi.

Diyarbakır çermik 14 öğretmenin gözaltına alınmasına soruşturma halı saha maçı

İddia şöyle: Öğretmenlerin saat 21-22 arası halı saha maçları var. 22-23 saatleri arasında da savcının katılacağı maç var. Savcı maç saatini karıştırıp bir saat erken gidiyor ve öğretmenleri sahadan çıkartıyorlar. Öğretmenler duruma itiraz edince savcı emniyete haber veriyor ve öğretmenleri gözaltına alıyorlar.

Olay nasıl yaşandı?

27 Şubat Çarşamba akşamı saat 21:00-22:00 arasında halı saha maçı olan öğretmenler maç saatinde halı sahaya girince Çermik Savcısının içinde bulunduğu takımının halı saha maçı saat 22:00-23:00 olmasına rağmen Savcının bulunduğu ekibin 21:00’da halı sahaya gelmeleri üzerine 2 takımın da aynı anda sahaya girmesi üzerine halı saha yetkililerinin müdahalesi ile Savcı Bey’in olduğu takım saha dışına alınıyor.


Öğretmenlerin maça başlamasından kısa bir süre sonra Savcının Emniyet yetkililerini çağırmasıyla maç devam ederken kimlik tespiti yapılacağının söylenmesiyle maç yarıda kesilip o sırada kimlikleri yanında olmayan öğretmenler polis otolarını bindirip İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülüp 1 saate yakın bekletildikten sonra serbest bırakılıyor.

Öğretmenler saat konusunda haklı olduklarını rezervasyon SMS’i ile kanıtladılar:

Öğretmenler saat konusunda haklı olduklarını rezervasyon SMS'i ile kanıtladılar:

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı’ndan açıklama

Öğretmenler bu ülkenin üvey evladı değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür.

Öğretmenlerin gözaltına alınmasına HSK’dan soruşturma

Diyarbakır Çermik’te, yaşanan halı saha olayında, bir savcının 14 öğretmeni gözaltına aldırmasına HSK inceleme ve soruşturma başlattı.


Diyarbakır Çermik’te, yaşanan halı saha olayında, bir savcının 14 öğretmeni gözaltına aldırmasına Milli Eğitim Bakanlığı büyük tepki göstermişti. Bakan yardımcısı Mustafa Safran ve Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu olayı kınamış ve öğretmenlerin sahipsiz olmadığını belirtmişti.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den açıklama

Halı saha maçındaki yaşanan tartışmadan dolayı 14 öğretmeni gözaltına aldıran savcıyla ilgili bir açıklama da Adalet Bakan Abdulhamit Gül’den geldi.

Adalet Bakan Abdulhamit Gül, HSK’nın inceleme başlattığına dikkat çekerek “Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim.”


Dün akşam yaşanan olayda, Diyarbakır Çermik’te görevli bir savcı, halı saha’daki maç saati tartışmasında, 14 öğretmeni polislere gözaltına aldırmıştı.

Astroloji: Şiron Koç burcunda – Türkiye’yi nasıl etkileyecek?