Green Book (Yeşil Rehber): Oscar’a göz kırpan film

Beş dalda Oscar’a aday gösterilen Green Book (Yeşil Rehber) akılda kalacak bir film arayanlar için biçilmiş kaftan.

Green Book (Yeşil Rehber): Oscar'a göz kırpan film
Green Book (Yeşil Rehber): Oscar’a göz kırpan film

Siyahi bir piyano virtüözü olan Dr. Don Shirley’nin ırkçılığın hüküm sürdüğü Amerika’da turneye çıkarak kendisini topluma kabul ettirme çabasını ve yolculuğunda şoförlüğünü yapan Tony’yle yaşadıklarını konu alan “Green Book / Yeşil Rehber”; yılın en keyifli filmlerinden biri olmakla beraber bazı kategorilerde Oscar’a da göz kırpıyor.

Green Book gerçek bir hikayeden ilham alınarak senaryolaştırılan bir yapım. İşin enteresan tarafı, filmin ana karakteri olan Tony Vallelonga’nın filmin senaristlerinden Nick Vallelonga’nın babası olması.


Filmin çekimleri ağırlıklı olarak Louisiana’da gerçekleştirilmiş. Ayrıca New York ve New Orleans’ta çekilmiş sahneler de mevcut.

Yaklaşık 23 milyon dolara mal olan film, 10 Şubat itibariyle dünya genelinde 106 milyon 101 bin dolar hasılata ulaşmış bulunuyor.

1994 senesinde kardeşi Bobby Farrely’yle senaryosunu yazıp yönettiği “Dumb and Dumber / Salak ile Avanak” filmine imza atarak sektöre hızlı bir giriş yapmayı başaran Peter Farrely; kariyerinin devamında da gişeye yönelik komedi filmleri çekmeye devam etti.

Her ne kadar içinde komedi ögeleri barındırsa da biyografik yönü ağır basan bir drama olan Green Book için yönetmenin kariyerinin dönüm noktası demek yanlış olmaz.

Zira filmle “Müzikal ve Komedi Dalında En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” Altın Kürelerini kucaklayan Farrely; “En İyi Film” ve “En İyi Orijinal Senaryo” kategorilerinde Oscar yarışının güçlü adayları arasında gösteriliyor.


Filmin diğer 3 Oscar adaylığı “En İyi Kurgu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorilerinde.

Mahershala Ali Oscar’ın Favorisi

2016 senesinde “Moonlight / Ay Işığı” filmiyle “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorisinde Oscar kazanan Mahershala Ali; etkileyici performansıyla bu sene de ödülün en güçlü favorisi durumunda.

Rolü için ciddi bir fiziksel değişim yaşayan ve iz bırakan bir karaktere imza atan Viggo Mortensen, “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde kariyerindeki 3. Oscar adaylığını kazanmış oldu.

Sıradan bir yılda ödülün net favorisi olabilecek bir performans sergileyen Mortensen’in talihsizliği, Bohemian Rhapsody‘de fırtınalar estiren Rami Malek ve Vice’ta büyük beğeni toplayan Christian Bale ile aynı kategoride yarışıyor olması.

Duygu sömürüsü yapmadan da dokunaklı olunabileceğini, hüzünlü bir andan sonra da gülünebileceğini gösteren Green Book, izlenmeyi fazlasıyla hak eden naif bir yapım.


Halit Ergenç ‘İlk Adım: 1919’ filminde Atatürk’ü canlandıracak


14.03.1985 tarihinde Kadıköy'de dünyaya geldim. Kadıköy'de doğdum, Kadıköy'de büyüdüm. Yazma sevdası içime düşünce önce 2 roman yazdım, sonra da sinemaya dair yazılar yazmaya başladım. 2011'in başından beri bloğum cagrigirlangic.blogspot.com da 500'ü aşkın filme dair yazdım. Hala da devam ediyorum. Sonra metin yazarlığı yapmaya başladım ve yazarlık mesleğim haline geldi. Yazımına devam ettiğim Türk Sinema Tarihi Ansiklopedisi, emek ve zaman isteyen bir proje. Sabırla yazımına devam ediyorum. Bir sinema yazarı olarak yazmaya başladığım, sonrasında ise deneme, gündem, kritik, yaşam ve kişisel gelişim yazıları yazmaya başladığım İndigo Dergisi ise hem beni geliştiren, hem de bir parçası olmaktan haz aldığım yer.