Emin Çapa: Bu kriz, Erdoğan krizidir; dış güç falan bahane!

Ekonomist Emin Çapa: Bu faizler Erdoğan faizidir. Bu yüksek enflasyon Erdoğan enflasyonudur. Bu işsizlik Erdoğan işsizliğidir. Bu kriz Recep Tayyip Erdoğan krizidir. Dış güç falan bunlar tamamen bahane.

Ekonomist gazeteci Emin Çapa, Halk TV’de katıldığı programda doların yükselmesinden, işsizlik verilerine kadar ekonomideki gidişe dair açıklamalarda bulundu. Son dönemde dolar/TL’deki yukarı yönlü eğimi yorumlayan Çapa,“Dövizin yükselmesi için ekonomi tarafında bir neden yok, nedeni siyasi” dedi.

Emin Çapa: Tek nedeni Recep Tayyip Erdoğan’dır!

Emin Çapa: Bu kriz, Erdoğan krizidir; dış güç falan bahane!

Yüksek faizin, enflasyonun ve işsizliğin sebebi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı işaret eden Emin Çapa şöyle konuştu:


— Faizlerimiz korkunç yüksek, faizlerin yükseklemesinin tek nedeni Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu faizler Recep Tayyip Erdoğan faizidir. Bu yüksek enflasyon Recep Tayyip Erdoğan enflasyonudur. Bu işsizlik Recep Tayyip Erdoğan işsizliğidir. Bu kriz Recep Tayyip Erdoğan krizidir. Dış güç falan bunlar tamamen bahanedir.

“Dövizin yükselmesinin nedeni siyasi”

— Dövizin normal koşulda yükselmesi için normalde ekonomi tarafında bir neden yok! Bunun nedeni siyasidir. Siyasi olarak, hükümetin ekonomi alanında yapacaklarına güvenilmediği içindir ve bir şey yapılmadığı içindir. İki, dış politikada da güvenilmediği içindir.

“Endişe nedeniyle döviz yükseliyor”


— Dövizin yükselmesinin bir başka nedeni ise; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na faiz baskısı yapacağı, onu faiz indirmeye zorlayacağı… Bankalar üzerinde böyle bir baskı var. Bu endişe nedeniyle de döviz yükseliyor.

Bir yılda elektrik fiyatına yüzde 22.6, doğalgaza yüzde 27 zam yapıldı!