Merkez Bankası faiz kararı belli oldu: Yüzde 24 seviyesinde sabit

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Politika faizi yüzde 24 seviyesinde bırakıldı. Karar sonrası Dolar/TL sınırlı bir şekilde düşüşe geçti.

Merkez Bankası faiz kararı belli oldu: Yüzde 24 seviyesinde sabit
Merkez Bankası faiz kararı belli oldu: Yüzde 24 seviyesinde sabit

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada son dönemde açıklanan verilerin ekonomide toparlanma sinyalleri verdiğini vurgulandı.


Merkez dış talebin gücünü koruduğunu belirtirken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediğini belirtti.

Merkez Bankası’nın açıklamasının devamında şu ifadeler kullanıldı:

“İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir.

Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Faiz kararı sonrası Dolar TL düşüşte

Cuma günü 5,4050 seviyesine yükselen Dolar TL (USD/TRY) kuru, yeni haftaya yükselişle başlamıştı. 5,40 seviyesinde seyreden Dolar/TL Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası 5,36 seviyelerine geriledi.


Pazartesi açıklanan enflasyon verisi %19,67 ile beklentilerden düşük geldi, ancak kurdaki geri çekilme sınırlı kaldı ve fiyatlama tekrar 5,40 denemesi yaptı. Dün gün içinde 5,37 seviyesi yakınında fiyatlanan kur, gün sonuna doğru 5,4020’ye yükseldi. Merkez Bankası PPK toplantısı öncesinde 5,38 – 5,39 aralığında yatay seyir izleyen Dolar/TL, politika faizinin yüzde 24 seviyesinde aynen bırakılmasıyla düşüşe geçti ve 5,36’dan fiyatlanıyor.

Dolar TL üçüncü çeyrekte 8.90 seviyesini görebilir!