Binali Yıldırım: Sayım bittiğinde işin değişeceği kanaatindeyiz

Binali Yıldırım: Oy farkı her an değişiyor. Değişik ilçelerde sayım devam ediyor. Sayım tamamen bittiğinde işin değişeceği kanaatindeyiz.

Binali Yıldırım, Büyükçekmece’de İlçe Nüfus Müdürü’nün gözaltına alınmasıyla ilgili soruya; “Bu bilgi bana da geldi. Bu da başka bir hukuki süreç. Heralde bu hukuki sürecin sonunu da beklemek gerekir” dedi.

NE OLMUŞTU?

AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, usulsüz seçmen kayıtlarının seçim sonuçlarını etkileyecek derecede olduğunu gerekçe göstererek belediye meclis üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalini talep etti. İstanbul İl Seçim Kurulu ise başvuruyu reddetti.


AK Parti’nin İstanbul’da seçimin iptali talebi daha sonra Büyükçekmece’de iptal talep ettik şeklinde değiştirilirken, ilçe nüfus müdürünün tutuklandığı ortaya çıktı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ‘Esasen bu usulsüz seçmen kaydıyla ilgili bir soruşturma da yürütülmektedir daha önceden beri ve buna ilişkin tutuklamalar da var. İlçe nüfus müdürünün tutuklu olduğunu biliyorum’ dedi.


Binali Yıldırım: Sayım bittiğinde işin değişeceği kanaatindeyiz

Binali Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Seçimden sonra itiraz sürecinde söz YSK’nın. İlçe ve il seçim kurullarında faaliyetler devam ediyor. Karşılıklı itirazlar var. Kimi kabul ediliyor kimi reddediliyor. Şu anda beklemekten başka yapacak faaliyet yok. YSK bu süreci yönetecek. Seçimin sahibi YSK.

Oy farkı her an değişiyor. Değişik ilçelerde sayım devam ediyor. Belirli oranda aradaki farkın azaldığını görüyoruz. Bütün bu detay çalışmaları ilçelerdeki seçim kurullarının teşkil ettiği heyetler yapıyor. Bu detayları güncel olarak aktarmam doğru olmaz.

Her şey yasalara uygun çalışmalar devam ediyor. Bir yandan eksik girişler kaydırmalar kontrol ediliyor. Sayımlarla ortaya çıkan rakamlar işleniyor. Şu anda işlem bitmeden bir şey söylemem doğru olmaz. Seçim akşamı 23.25’te bana gelen bilgilerle açıklama yaptım. Devam edince şartlar değişti.


İmamoğlu’nun HDP’yi ziyaret etmemesi

HDP’den alacağını aldı işi bitti, ziyaret etme gereği kalmadı.

YSK açıklamadan sayıları açıklamaları manidar. Bu kadar eminlerse buyursunlar sayalım, kimsenin kafasında soru işereti kalmasın.


Ben ilk günden söyledim, YSK mazbatayı kime verirse başkan odur.   

Aradaki fark 29 binlerden 18 bin civarına düşmüş durumda. İşlemeler de devam ediyor. Sayılacak çok sandık var. Söylenecek bu kadar. Bunun dışında söylenecekler kamuoyunu yanlış yönlendirmek olur.

Sayım tamamen yapıldığında işin değişeceği kanaatindeyiz. Şu andaki fotoğrafa göre konuşuyorum. Şu anda biz ne ilçe seçim kuruluyuz ne de il seçim kuruluyuz. Üzerimize elzem olmayan işlere karışmamız doğru olmaz. Bu kararların yeri YSK’dır.

İl seçim kurulu İstanbul için yapılan iptal başvurusunu reddetmiş.


Sayımlar yapılsın tasnifler yapılsın ak mı karar mı önümüze gelecek. Kafalari karıştırıcı açıklamaları hoş karşılamıyorum.

CHP’den İstanbul’da seçim iptal başvurusu hakkında açıklama