İstanbul’da 3 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi

Son Dakika: İstanbul’un Beykoz, Fatih ve Çekmeköy ilçelerinde ilçe seçim kurulları tarafından geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdili. Ancak YSK 2014’te geçersiz oyların yeniden sayımını reddetmişti.

İstanbul 3 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi

Haber merkezlerine düşen son dakika haberine göre; İstanbul’un Beykoz İlçe Seçim Kurulu ve Fatih İlçe Seçim Kurulu, yapılan itirazları dikkate alarak geçersiz oyların yeniden ve tüm partilerin müşahitleri huzurunda sayılmasına karar verdi. Ayrıca Çekmeköy İlçe Seçim Kurulu da tutanakların yeniden kontrol edilmesine ilişkin karar verdi.

AK Parti il teşkilatının ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazların ardından 3 ilçe için karar verildi. Yapılan başvuruları inceleyen seçim kurulları geçersiz oyların bir kez daha sayımını kararlaştırdı.


AK Parti İstanbul’un 39 ilçesindeki yerel seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Beykoz’da 5 bin 352, Çekmeköy’de ise 5 bin 684 oyun geçersiz olduğu açıklanmıştı. Diğer ilçelerdeki itirazlar inceleniyor.


YSK 2014’te geçersiz oyların yeniden sayımını reddetmişti

AK Parti’nin İstanbul’daki seçimde 319 bin geçersiz oy olduğu ve yeniden sayım yapılması yönündeki itirazının bir benzerinin 5 yıl önce de Ankara’da CHP tarafından dile getirildiği, ancak YSK’nın bu başvuruyu reddettiği ortaya çıktı.

2014’de yapılan ve Mansur Yavaş’ın da aday olduğu Ankara’dakli yerel seçimlerde 124 bin 75 geçersiz çıkmış, bunun üzerine dönemin CHP Ankara İl Başkanı Zeki Akçın İl Seçim kuruluna itirazda bulunarak oyların yeniden sayılmasını istemişti. Ancak İl Seçim Kurulu başvuruyu reddedince konu YSK’ya gelmişti.


YSK’nın o zaman da başkanı olan Sadi Güven ve üyeler konuyu inceleyerek “Yasa gereği bu gibi konularda delil ve gerekçe gösterilmeyen itirazlar reddedilir. Yapılacak itirazlarda ciddiyet ve sorumluluk aranmaktadır” diyerek başvuruyu reddetmişti.

31 Mart Beykoz ilçesi seçim sonuçları:

ADAY PARTİ ALDIĞI TOPLAM OY OY ORANI
Murat Aydın
AK Parti 74.805 %49,16
Coşkun Tosun
CHP 55.872 %36,72

31 Mart Fatih ilçesi seçim sonuçları:

ADAY PARTİ ALDIĞI TOPLAM OY OY ORANI
Mehmet Ergün Turan
AK Parti 113.983 %53,03
Soner Özimer
CHP 77.548 %36,08

31 Mart Çekmeköy ilçesi seçim sonuçları:

ADAY PARTİ ALDIĞI TOPLAM OY OY ORANI
Ahmet Poyraz
AK Parti 62.134 %42,92
Seyfettin Yıldırım
CHP 46.662 %32,23

Ekrem İmamoğlu: İBB’den dosya kaçırıldığına dair ciddi ihbarlar alıyorum