Sanatçılardan Kılıçdaroğlu’na linç girişimiyle ilgili kınama bildirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’ta şehit cenazesine katıldığı sırada linç edilmek istenmesine sanatçılar ve yazarlar da tepki gösterdi. Geçmiş olsun dileklerini ileten ünlü isimler, siyasileri birleştirici ve sorumlu bir dil kullanmaya davet etti. İşte ortak kınama bildirisi ve imza atanlar…

Sanatçılar yazarlar kemal Kılıçdaroğlu çubuk saldırısı linç kınama ortak bildiri
Sanatçılardan Kılıçdaroğlu’na linç girişimiyle ilgili kınama bildirisi

Ünlü sanatçılar ve yazarlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara Çubuk’ta gerçekleştirilen linç girişimini kınadı.

Meltem Cumbul, Erdal Özyağcılar, Hatice Aslan, Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Demet Akbağ, Müjdat Gezen, Edip Akbayram, Ruykay Aziz, Vahide Perçin, Halil Ergün, Mert Fırat gibi isimlerin imza attığı ortak kınama bildirisi şöyle:


• Sayın Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde gerçekleştirilen linç girişimi, kutuplaştırma siyasetinin ve nefret dilinin toplumdaki yansımasını ve son derece tehlikeli sonuçlarını bir kez daha ortaya sermiştir.

• Bu saldırı göstermiştir ki; ayrışmaların sorumsuzca körüklenmesi, ülkemizi, geçmişte yaşadığımız ve yaralarını henüz saramadığımız toplumsal acılarla her an karşı karşıya bırakabilir.

“Azmettiricilerden hesap sorulmalı!”

• Saldırının failleri, azmettiricileri ve varsa görevini yapmayan tüm yetkililerden derhal hukuk önünde hesap sorulmalı; saygıyla andığımız şehitlerimiz üzerinden sürdürülen bu utanç verici gerilim sona erdirilmelidir.

• Huzur ve barış içerisinde yaşayabileceğimize dair umudumuzu kaybetmediğimiz ülkemizin, içine sürüklendiği kutuplaşma ve gerilim ikliminden bir an evvel çıkması gerekmektedir.


• Bu çerçevede biz aşağıda bulunan yurttaşlar, Sayın Kılıçdaroğlu ve heyetine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, tüm yetkilileri şiddeti besleyen ötekileştirici söylemlerden uzak, birleştirici ve sorumlu bir dil kullanmaya davet ediyoruz.

Ortak bildiriye imza atan sanatçı ve yazarlar şöyle:

Sanatçılardan Kılıçdaroğlu saldırıya kınama bildirisi

Kılıçdaroğlu’ndan saldırganın serbest bırakılmasıyla ilgili açıklama