Taşınma ve nakliyat konusunda bilinmesi gereken püf noktalar

Taşınma ve nakliyat firması seçimi konusunda bilinmesi gereken püf noktalar neler? Doğru planlama ve kısa bir ön çalışmayla hızlı ve daha az yorulacağınız bir şekilde taşınmanız mümkün.

Taşınma ve nakliyat konusunda bilinmesi gereken püf noktalar
Taşınma ve nakliyat konusunda bilinmesi gereken püf noktalar

Taşınıyorsanız, başınıza gelebilecek en yorucu ve stresli faaliyetlerden biriyle karşı karşıyasınız demektir. Kiralayacağınız yeni daire veya satın aldığınız ev sizin için yepyeni bir heyecan olsa da olsa, tüm yaşantınızı bir yerden başka bir yere aktarmak hiç de kolay değil! Ancak bir sonraki taşınmanızı doğru planlayarak süreci kolaylaştırabilirsiniz. Taşınırken pratik olabilecek tüyoları sizler için sıraladık.

Taşınmak için en uygun zaman, okulların kapandığı yaz mevsimidir.


Taşınmadan 1-2 hafta önce bu püf noktalara dikkat:

OBJEKTİF OLUN: Fazla eşya taşımanın size vakit ve nakit kaybettireceğini unutmayın. Yeni evinize götürmek istediğiniz eşyaları iyi belirleyin. Götürecekleriniz ile iyi durumda olup da verilebilecekleri ayırın. Gerisini atın veya bırakın. Bırakacağınız eşyaların mali değeri varsa, online satış sitelerine ilan verebilir veya bağışlayabilirsiniz.

TADİLAT İŞLERİNİ YAPIN: Boş evde tadilat yapmak daha kolaydır. Bu sebeple yeni evinize geçmeden tamirat ve tadilat işlerini bitirmiş olun. Taşınırken bunlarla uğraşmayın. Çünkü eminiz ki, sonrasında da hiç uğraşmak istemeyeceksiniz.

PAKETLEME: Paketleme işini nakliye firmasına mı bırakacaksınız yoksa siz mi halledeceksiniz, önceden karar verin. Sizin paketlediğiniz ve nakliyatta hasar görecek kolilerden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayın. Bu işi profesyonellere bırakmanız daha garantili olabilir. Kolileri siz yapacaksanız; Kırılacak mutfak ve sofra eşyalarını önceden hazırlayın. Kolilerin taşınabilecek ağırlıkta olmalarına özen gösterin. Aynı durum kesinlikle kitap kolileri için de geçerli!

Nakliyat seçimi

NAKLİYAT FİRMASI SEÇİMİ: Şehir içinde bir evden diğerine veya bir şehirden yeni bir şehre taşınıyor olabilirsiniz. Nakliye firmaları taşınmanızı ile kolay ve hızlı taşınabilirsiniz. Ancak firmanızı iyi ve güvenilir, bilindik firmalardan seçmelisiniz. Eşyalarınızı güvenle transfer etmelerinin yanı sıra yeni evinize de düzgün teslim edilmesi önemli! Kirli ve dağınık bir yeni ev kimse istemez.

Profesyonel nakliyat firması nasıl olmalı? ankara istanbul izmir şehirler arası taşıma destan nakliyat

ETİKETLEME: Kolilerin birkaç yüzüne evin hangi bölümüne aitse, görünecek şekilde belirterek isimlerini etiketlerle yapıştırın. Bu koli açma aşamasında işinizi hızlandırır. Oda isimlerinin yanı sıra kolilere numara verin ve tüm bu numaralamaları bir deftere kaydedin. Kolilere içindekilerin yer aldığı bir liste de koyabilirsiniz. Bu etiketlemeyi yapmadan önce, yeni evinizin yerleşim planını da belirlemiş olun. No:1 kolisine diş fırçası, havlu, pijama gibi gündelik ihtiyaçlarınızı ve taşınma sırasında en çok ihtiyaç duyacağınız alet çantası, toz bezleri, makas, bıçak gibi eşyaları yerleştirin.


YİYECEKLER: Derin dondurucunuzdaki gıdaları tüketmeyi hızlandırın. Son güne içinde yiyecek kalmasın. Aksi halde çöpe atmanız gerekecektir. Taşınmaya 1-2 gün kala hem buzdolabınızı hem de dondurucuyu boşaltın. Hepsini temizleyin ve havalandırın.

Taşınmadan 1-2 gün önce bu püf noktalara dikkat:

ADRES BİLDİRİMİ: Dergi, gazete gibi aboneliklerinizin adres bilgilerini güncelleyin. Fatura gönderimleri için bankanızı yeni adresinize dair bilgilendirin. Doğalgaz, elektrik, televizyon ve internet aboneliklerinizi iptal edip, yeni abonelikleri için başvurularınızı yapın. Bu başvuruların çoğunun artık online olarak yapılabildiğini unutmayın. Böylece daha az yorulmuş olursunuz. Taşındığınızda da tümü çalışır durumda olur. Eski daire/site görevli veya yöneticisine yeni adresinizi yerin.

Nakliye firmasına da taşınma günü öncesinden açık adresi ve tarifini verin. Şoförün telefonunu isteyin. Şoföre de hem kendi telefonunuzu hem de ikinci bir kişinin numarasını verin.

DEĞERLİ EŞYALAR: Önemli evrak ve mücevherlerinizi evde saklıyorsanız, onları kiralık bir banka kasasına veya güvenli bir yere alın. Sizinle olsunlar istiyorsanız da, yanınızdan ayırmayacağınız çantanın içerisine koyun.

Taşınma günü ve yeni evde ilk gün:

KOLİLER: Her koliyi üzerinde belirtilen odaya yerleştirin. Taşıma işini sizin dışınızda birileri yapıyorsa odaların kapısına kolilerdeki gibi oda isimlerini yapıştırın. Böylece işi hızlandırın. Kolileri, verdiğiniz numaralara göre açmaya başlayın. Kolileri açmaya en çok koli olan odadan başlayın. Boşalan kolileri tüm bantları açarak düzleştirip, yerden kazanın. Eşyalar boşaldıkça, koli listesini kontrol edin. Nakliye firmasının montajını yaptığı eşyaların sağlamlığını kontrol edin, gerekirse taşıyıcıları uyarın.

DÜZEN VE TEMİZLİK: Evin zemininin temiz kalması ve parkelerin çizilmemesi için nakliye kamyonundan önce evde olun ve yapı marketlerde bulabileceğiniz büyük metrekareli naylon örtüyü evin zeminine yapıştırın.
Güle güle oturun…


Ev güvenliği için dikkat edilmesi gereken 8 öneri

En çok tercih edilen dekorasyon ve tadilat trendleri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.