Uçamaz denilen THK uçakları yangın söndürme tatbikatı yaptı

Bakan Pakdemirli’nin uçamaz dediği THK uçakları yangın söndürme tatbikatı yaptı. Görüntüleri CHP Milletvekili Gamze Taşcıer paylaştı. İzmir’de 3 günde söndürülebilen orman yangını 500 hektardan fazla ormanın ve pek çok canlının yok olmasına neden olmuştu.

Bakan Pakdemirli’nin dün THK uçakları ile ilgili ‘motorları yok, uçmaz’ açıklamasının ardından THK’dan bir açıklama henüz gelmedi ancak dün uçakların çalışır durumda görüntüleri yayınlandı. Bugün de aynı THK uçakları tatbikate çıkıp başarılı bir şekilde söndürme çalışması yaptı.

Daha önce de gerek yurt içi gerek yurt dışı yangınlarda kullanılan uçakların ikisi bu sabah hangarlarından çıkarıldı ve uçuşa geçerek tatbikat yaptı.


İki uçak havalandı, yangın söndürme tatbikatı yaptı

İki uçağın tatbikat görüntülerini Twitter’dan paylaşan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, “Merak edenler için, görüntü Etimesgut Havalimanı’ndan ve bugün öğleden önce.” notunu paylaştı.

Gamze Taşcıer görüntüleri doğrulayıp “Öğleden önce eğitim uçuşunda çekilen görüntüler. Bir canlı bile kurtarabilseydik iyi olurdu.” ifadelerini kullandı.

Uçamaz denilen THK uçakları yangın söndürme tatbikatı yaptı
THK uçakları Ankara’da yangın söndürme tatbikatı yaptı

THK’nın internet sitesinde dikkat çeken ayrıntı!

Öte yandan Türk Hava Kurumu’nun (THK) internet sitesinde ‘biz ne yapıyoruz’ başlığı altında paylaşılanlar dikkat çekti.

THK internet sitesinde şu ifadelere yer verilmesi dikkat çekti:

Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna sahip olan THK, yurtiçi ve yurt dışında orman, sanayi ve şehirlerdeki yangınlara anında müdahale etmektedir.

TC. Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak; 36 yıldır yaklaşık 26 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirmiş, başta Antalya, Bodrum, Çanakkale, İstanbul ve İzmir olmak üzere 2 bin’in üzerinde orman yangınına başarı ile müdahale etmiştir.


Gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerde sadece orman yangınlarına değil olası bir yangın felaketi durumunda oluşabilecek afetlere havadan başarı ile müdahale edebilecek kapasite ve tecrübeye sahiptir.

Gökhan Özoğuz: Bakan Vizontele’den şakalı örnek verecek kadar duyarsız