Vatandaş isyan etti: 5 liralık tişört 50 lira! Yeter artık uyumayın!

Beşiktaş’ta çocuğunun okul alışverişine çıkan anne, okul masrafları karşısında isyan etti. Sokakta bağırarak; “5 liralık tişört 50 lira. Bu fırsatçılık. Biz ne yapacağız? Çocuklarımızı okutmayacak mıyız? Herkes buraya baksın! Yeter artık uyumayın! Uyanın birazcık. Uyanın!” diye feryat etti.

Yaz tatilinin yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken öğrenciler heyecanla okulların açılacağı tarihi bekliyor. 2019-2020 eğitim yılı, ilk ve ortaöğretim de 9 Eylül 2019’da başlayacak. Yeni eğitim yılı öncesinde veliler, öğrenciler için alışverişe başladı.

Her ne kadar Ağustos ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından %15,1 olarak açıklansa da, çarşı pazarın gerçeği çok farklı. İstanbul Beşiktaş’ta okul kıyafetleri alan bir vatandaş, adeta çıldırdı. Cumhuriyet’in paylaştığı görüntüler, Türkiye’deki ekonomi gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.


Yeter artık uyumayın! Uyanın birazcık. Uyanın!

Beşiktaş’ta Hattat Tahsin Sokak’ta kaydedilen görüntülerdeki bir veli; “5 liralık tişörtleri 50 liraya satıyorlar. Okul üniforması 350 lira. Bu fırsatçılık. Biz ne yapacağız? Çocuklarımızı okutmayacak mıyız? Herkes bizi soyuyor. Mağazalar ayrı soyuyor, okul ayrı soyuyor. Tek mağaza ile anlaşan okulları protesto ediyorum. Herkes buraya baksın! Yeter artık uyumayın! Uyanın birazcık. Uyanın!” diye bağırarak feryat etti.


Uzun süre sokakta kalan yurttaş, daha sonra gözden kayboldu.

Olay (Ezhel) ve Susamam (Şanışer): Sözleri ve klipleriyle gündeme oturan iki rap şarkısı