Facebook canlı yayında hasta uyanıkken beyin ameliyatı yapıldı

ABD’de konuşma sorunu olan bir kadına yapılan beyin ameliyatı Facebook’ta canlı yayınlandı. Anestezi etkisi altındaki genç kadının kafatasını açan cerrahlar, beyine ulaştıktan sonra uyandırıp sorular sormaya başladılar.

Ameliyat masasına uzandı; kendisine gösterilen resim ve sayıların ne olduğunu söylemeye başladı. Muz, kelebek, kaplumbağa, iki.

Bu sırada doktorlar 25 yaşındaki Jenna Schardt’ın beyninde konuşmasına engel olan bir kan damarı kütlesini çıkarmaya çalışıyordu. Ameliyat sosyal medya platformu Facebook üzerinden canlı yayınlandı.


ABD’nin Teksas eyaletinde Dallas şehrindeki Metodist Tıp Merkezi’nde gerçekleşen beyin ameliyatı, 45 dakika boyunca Facebook uygulamasından canlı yayınlandı.

Ameliyatı olan Jenna Schardt bu süre içerisinde doktorların kendisine yönelttiği sorulara cevap verdi. Hatta sık sık gülümsemeyi de ihmal etmedi.

Beyin ameliyatının hazırlık da dahil her aşaması sosyal medyada canlı yayınlandı. Doktorlar ilk önce anestezinin etkisi altındaki genç kızın kafatasını açtı. Beyine ulaşıldıktan sonra da Jenna Schardt’ı uyandırdılar ve sorular sormaya başladılar.

Uyanıkken Facebook canlı yayında beyin ameliyatı yapıldı
Uyanıkken Facebook canlı yayında beyin ameliyatı

Ameliyatın kritik aşaması

Schardt’ın ameliyatını gerçekleştiren doktorlardan Bartley Mitchell, NBC’ye yaptığı açıklamada, müdahalenin gerçekleştiği bölgenin beynin dil becerilerini geliştirdiği bilinen kısmının çok yakınındaydı diyerek; “Yanlış bir noktaya gidersek, bu konuşma yeteneğine mal olabilirdi. Bu yüzden uyanık ve konuşurken beynini fiziksel olarak haritalamamız çok daha iyi netice verdi” şeklinde konuştu.

Ameliyatı canlı yayında 3 bine yakın kişi izledi


Doktorlar ayrıca canlı yayında 3 bine yakın kişi tarafından izlenen ameliyatın çok başarılı geçtiğini, Jenna Schardt’ın durumun da gayet iyi olduğunu duyurdu.

Astroloji: Kasım 2019 aylık burç yorumları