Milli Savunma Bakanlığı: Resulayn merkezi ele geçirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu’nun yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı kapsamında Resulayn merkezinin ele geçirildiği duyuruldu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı kapsamında devam eden başarılı operasyonlar neticesinde Fırat’ın doğusundaki Resulayn meskun mahali kontrol altına alındı” denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye Milli Ordusu ile birlikte Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı dördüncü gününe girdi.


Sabah saatlerinden itibaren Resulayn topçu atışlarıyla vurulmaya devam ederken, saat 12.20 sularında Milli Savunma Bakanlığı’dan kritik bir açıklama geldi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, Resulayn’ın kent merkezinin ele geçirildiği, “Barış Pınarı Harekatı kapsamında devam eden başarılı operasyonlar neticesinde Fırat’ın doğusundaki Resulayn meskun mahali kontrol altına alındı” sözleriyle duyuruldu.

resulayn düştü harita

Açıklamanın ardından Resulayn’a giren SMO mensuplarının görüntüleri de ajanslar tarafından paylaşıldı.

barış pınarı harekatı resulayn

Resulayn neden önemli?

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi sınırında yer alan en yakın Suriye topraklarından biri olan Resulayn, konumu gereği oluşturulması planlanan güvenli bölge için büyük bir öneme sahip.


Yaklaşık 55 bin nüfusa sahip bölgede Ceylanpınar’a bitişik bir sınır kapısı bulunuyor. Resulayn bu önemi neticesinde, Barış Pınarı Harekatı kapsamında terör örgütü mevzilerinin vurulduğu ilk bölge oldu.

Barış Pınarı Harekatı yeni görüntüleri MSB tarafından paylaşıldı