Türkiye’de yetişkin kişi başına düşen servet 1 senede yüzde 18 azaldı

Türkiye’de yetişkin kişi başına düşen servet son bir senede 5 bin 226 dolar azaldı. 2018’de 29 bin 624 dolar olan miktar 2019 yılında 24 bin 398 dolara kadar düştü. Bir senedeki değişim oranı yüzde 18. Türkiye, yetişkin kişi başına düşen servetin en fazla azaldığı üçüncü ülke oldu.

Türkiye de yetişkin kişi başına düşen servet 1 senede yüzde 18 azaldı
Türkiye’de yetişkin kişi başına düşen servet 1 senede yüzde 18 azaldı

İsviçre bankası Credit Suisse’nin küresel servet raporunda Türkiye’ye ilişkin öne çıkan noktaların başında yetişkin kişi başına düşen servet oranındaki düşüş dikkat çekti. Rapora göre Türkiye’de yetişkin başına düşen servet 2019 yılında 5 bin 226 dolar gerileyerek 24 bin 398 dolar oldu.

Rapora göre bu alanda en büyük düşüş yaşayan ülke Avustralya oldu. Bu ülkede yetişkin kişi başına düşen servet 28 bin 670 dolar azalırken Norveç’te bu miktar 7 bin 520 oldu. Üçüncü sıradaki Türkiye’nin ardından gelen Belçika’da ise kişisel servet 4 bin 330 dolar azaldı.


En fazla artış ise 17 bin 790 dolar ile İsviçre’de oldu. ABD 11 bin 980 dolar ille ikinci sırada yer aldı.

Kaynak: Credit Suisse (2018 ile 2019 yılları arasında yetişkin başına düşen servetin Amerikan doları cinsinden değişimi)
Kaynak: Credit Suisse (2018 ile 2019 yılları arasında yetişkin başına düşen servetin Amerikan doları cinsinden değişimi)

Rapora göre dünyadaki dolar milyoneri Türk vatandaşlarının sayısı son bir yılda 24 bin azaldı. Aynı dönemde ultra zengin Türk sayısı ise 230 kişi düştü. Bu sayıların düşmesinde Türk lirasının Amerikan doları karşısında değer kaybetmesinin etkisi var. İsviçre bankası Credit Suisse’nin küresel servet araştırmasına göre Türk lirası bu dönemde yüzde 21 değer kaybetti.

2020 bütçesinde vergi gelirleri artacak: 785 milyar TL’ye çıkacak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.