İHH Vakfı’ndan ilkokul çocuklarına camide din eğitimi

Pedagogların, “Bilişsel gelişimleri tamamlanmamış çocuklara din eğitimi vermek, ilerisi için geri dönülemez tahribatlara yol açar” uyarısını yok sayan uygulamalara bir yenisi daha eklendi. İHH Vakfı projesiyle, 4-10 yaş arasındaki yüzlerce çocuğa camide din eğitimi verildi.

İHH Vakfı ilkokul çocuklarına camide din eğitimi

İHH Vakfı’ndan ilkokul çocuklarına camide din eğitimi…

İlkokullarda düzenlediği, “Bed-i Besmele” etkinlikleri ile tepki çeken İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), benzer bir etkinliğe daha imza atarak, “Çocuklar Camide Buluşuyor” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 04-10 yaş grubundaki yüzlerce çocuğa camide dini eğitim verildi.


Milli Eğitim Bakanlığı ile “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası yürüten İHH, Türkiye’nin birçok yerinde öğrencilere yönelik yeni bir uygulama daha başlattı. İHH Eskişehir Şubesi’nce organize edilen, “Çocuklar Camide Buluşuyor” etkinliği kapsamında 50 çocuk öğle namazı için Odunpazarı Kurşunlu Camii’ne götürüldü.

Çocuklara dini öğretmek

Amacı, “Çocukların küçük yaşlarda İslamiyet’le tanıştırılması” olan etkinlikler Eskişehir ile de sınırlı kalmadı. Vakfın Kilis şubesi de “Çocuklar Camide Buluşuyor” etkinliği çerçevesinde Türk ve Suriyeli çocukları camiye götürdü. Kilis İhlas Camisi’nde yapılan etkinliğe götürülen 3-14 yaş aralığındaki çocukların 20’sinin Türk, 10’unun ise Suriyeli olduğu bildirildi. Şubeden yapılan açıklamada, etkinliğin çocuklara dini öğretmek adına yapıldığı savunuldu.

İmamdan İslam dersi

Vakıf, küçük yaştaki çocukları camilere toplayan etkinliği Kütahya’da da gerçekleştirdi. Yaşları 4 ile 10 arasında değişen 150 çocuk camiye taşındı. Cami imamı, çocuklara İslam dini ve camiler hakkında bilgi verdi.

Sure ezberleyenlere hediye


İHH, Türkiye genelinde birçok kentte hayata geçirdiği projeyi, Suriye’ye de taşıdı. Vakfın Kilis Şubesi’nce, “Fırat Kalkanı” bölgesinde düzenlenen, “Çocuklar Camide Buluşuyor” etkinliğinde, tatilde Bakara Suresi’ni ezberleyen çocuklara hediyeler dağıtıldı. (Kaynak: Mustafa Mert Bildircin / BirGün)

Türkiye’de en az güven duyulan meslekler belli oldu: Din adamları ve siyasetçiler