İHH Vakfı’ndan ilkokul çocuklarına camide din eğitimi

Pedagogların, “Bilişsel gelişimleri tamamlanmamış çocuklara din eğitimi vermek, ilerisi için geri dönülemez tahribatlara yol açar” uyarısını yok sayan uygulamalara bir yenisi daha eklendi. İHH Vakfı projesiyle, 4-10 yaş arasındaki yüzlerce çocuğa camide din eğitimi verildi.

İHH Vakfı ilkokul çocuklarına camide din eğitimi

İHH Vakfı’ndan ilkokul çocuklarına camide din eğitimi…

İlkokullarda düzenlediği, “Bed-i Besmele” etkinlikleri ile tepki çeken İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), benzer bir etkinliğe daha imza atarak, “Çocuklar Camide Buluşuyor” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 04-10 yaş grubundaki yüzlerce çocuğa camide dini eğitim verildi.


Milli Eğitim Bakanlığı ile “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası yürüten İHH, Türkiye’nin birçok yerinde öğrencilere yönelik yeni bir uygulama daha başlattı. İHH Eskişehir Şubesi’nce organize edilen, “Çocuklar Camide Buluşuyor” etkinliği kapsamında 50 çocuk öğle namazı için Odunpazarı Kurşunlu Camii’ne götürüldü.

Çocuklara dini öğretmek

Amacı, “Çocukların küçük yaşlarda İslamiyet’le tanıştırılması” olan etkinlikler Eskişehir ile de sınırlı kalmadı. Vakfın Kilis şubesi de “Çocuklar Camide Buluşuyor” etkinliği çerçevesinde Türk ve Suriyeli çocukları camiye götürdü. Kilis İhlas Camisi’nde yapılan etkinliğe götürülen 3-14 yaş aralığındaki çocukların 20’sinin Türk, 10’unun ise Suriyeli olduğu bildirildi. Şubeden yapılan açıklamada, etkinliğin çocuklara dini öğretmek adına yapıldığı savunuldu.

İmamdan İslam dersi

Vakıf, küçük yaştaki çocukları camilere toplayan etkinliği Kütahya’da da gerçekleştirdi. Yaşları 4 ile 10 arasında değişen 150 çocuk camiye taşındı. Cami imamı, çocuklara İslam dini ve camiler hakkında bilgi verdi.

Sure ezberleyenlere hediye


İHH, Türkiye genelinde birçok kentte hayata geçirdiği projeyi, Suriye’ye de taşıdı. Vakfın Kilis Şubesi’nce, “Fırat Kalkanı” bölgesinde düzenlenen, “Çocuklar Camide Buluşuyor” etkinliğinde, tatilde Bakara Suresi’ni ezberleyen çocuklara hediyeler dağıtıldı. (Kaynak: Mustafa Mert Bildircin / BirGün)

Türkiye’de en az güven duyulan meslekler belli oldu: Din adamları ve siyasetçiler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.