Türk dizilerinde kadına şiddet araştırması: Kemerle dövme eksik olmamış!

Türk dizilerinde kadına şiddet konusunu ele alan bir araştırmada; popüler dizilerin 8 bölümü incelenmiş ve 14 sahnede kadına karşı zor ve şiddet kullanıldığı, 67 sahnede kadınların ağladığı ve yalvardığı, birçok bölümde ise kadınların kaçırıldığı ve tecavüze uğradığı tespit edildi.

Türk dizilerinde kadına şiddet araştırması: Kemerle dövme eksik olmamış!
Türk dizilerinde kadına şiddet araştırması: Kemerle dövme eksik olmamış!

Türk dizilerinde kadına şiddet araştırması

Türk dizileri son yıllarda Ortadoğu ve Latin Amerika’da büyük popülarite kazandı. Dizi oyuncuları Instagram’da ve diğer sosyal medya platformlarında milyonlarca takipçi edindi. Bu diziler 146 ülkede izleyici buluyor. Anadolu Ajansı’na göre Türkiye, dizi ihracından 2018’de 500 milyon dolar kazandı.

Ancak akademisyenler ve kadın hakları savunucuları, dizilerde kadına yönelik genel tutumun ve kadınların erkekler karşısında zayıf ve değersiz olarak sergilenmesinin, kadın karşıtı toplumsal algıyı zayıflatmak yerine güçlendirdiğini söylüyor.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu‘nun verilerine göre Türkiye’de 2019’da 430 kadın öldürüldü, bu sayı 2011’den bu yana sürekli arttı.

Son dönemlerde medyada geniş yer bulan ve art arta gerçekleşen cinayetler nedeniyle kadınlar şiddete karşı tepkilerini yükselterek sorumluların gereken cezayı almasını talep ediyor.

Onlarca şiddet sahnesi

BBC Türkçe’den Dilay Yalçın’ın haberine göre; dizilerde kadına karşı şiddet konusunu ele alan bir araştırmada, popüler dizilerin 8 bölümü incelenmiş ve 14 sahnede kadına karşı zor ve şiddet kullanıldığı, 67 sahnede kadınların ağladığı ve yalvardığı, birçok bölümde ise kadınların kaçırıldığı ve tecavüze uğradığı tespit edildi.

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Taşcıer‘in hazırlayıp Eylül ayında açıkladığı “Dizilerin Şiddet Karnesi” adlı raporda, erkeklerin ağladığı sahnelerin ise “çok nadir” olduğuna dikkat çekildi.

CHP’nin Haziran ayında yaptığı benzer bir araştırmada ise ‘Sen Anlat Karadeniz’ adlı dizinin bir tek bölümünde, kadına karşı 20 dakika fiziksel şiddet, 41 dakika psikolojik şiddet uygulandığı ifade edilmişti. Gelen yoğun eleştiriler üzerine dizinin yayınına Kasım ayında son verildi.

İlhan Taşçı: Kemerle dövmeler eksik olmamış!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) CHP kontenjanından seçilen üyelerden İlhan Taşçı, sosyal medyada paylaştığı bir mesajda, “Bu dizinin neredeyse her bölümünde parmaklar kırılmış, kemerle dövmeler eksik olmamış” diye yazmıştı.