Aykut Erdoğdu: Enflasyonun yüzde 11.84 olduğuna kimse inanmaz!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu: Hayat pahalılığının doludizgin gittiği, maaşların kira ve faturaları ödedikten sonra tükendiği bir dönemde enflasyonun yüzde 11.84 olduğuna kimse inanmaz!

Aykut Erdoğdu: Enflasyonun yüzde 11.84 olduğuna kimse inanmaz

Aykut Erdoğdu: Hayat pahalılığının doludizgin gittiği bir dönemde enflasyonun yüzde 11.84 olduğuna kimse inanmaz.

CHP’li Erdoğdu, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşın 2019’u kriz ve zamlar altında yaşamaya çalışarak geçirdiğini söyledi.


İktidarın sebep olduğu ekonomik ortamın sonucunda vatandaşın gelirinin sürekli aşındığını ifade eden Erdoğdu, “Hayat pahalılığının doludizgin gittiği, maaşların kira ve faturaları ödedikten sonra tükendiği bir dönemde, enflasyonun yüzde 11.84 olduğuna kimse inanmaz” değerlendirmesinde bulundu.

İktidarın tutmayan enflasyon hedeflerinin, maaşları düşük enflasyona göre belirlenen ücretlileri vurduğunu belirten Erdoğdu, olduğundan düşük gösterilen enflasyon nedeniyle çalışanların yoksullaştığını belirtti.

“İktidar, enflasyonla baş edemez halde”

Ülkeyi yöneten iktidarın uzun zamandır enflasyonu çift haneden tek haneye düşüremediğine vurgu yapan Erdoğdu, şöyle devam etti:

“İktidar, enflasyonla baş edemez halde. Hükümet ekonomide kalıcı tedbirler yerine günlük palyatif çözümlerle idare etmeye kalkınca, enflasyonu düşüremiyor, TÜİK’in ilan ettiği rakamlarla ekonomiyi oyalamaya çalışıyor. Enflasyon 2019 yılında yüzde 11.84 olurken yıllık ortalama enflasyon yüzde 15.18 oldu. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0.69 artarak yıllıkta yüzde 7.36 olurken yıllık ortalama Yİ-ÜFE de yüzde 17.56 düzeyinde gerçekleşti.”

“Gerçek enflasyon rakamları açıklansaydı, ücretliler daha yüksek maaş almaya hak kazanacaktı”

Vatandaşı en çok ilgilendiren gıda-alkolsüz içecek, ulaştırma ve konut gruplarının sırasıyla yüzde 2.93, yüzde 0.57 ve yüzde 0.42 ile en fazla artış kaydeden kalemler olduğuna değinen Erdoğdu;


“Yıllık TÜFE yüzde 11.84 olarak gerçekleştiği açıklandığına göre, emekli maaşlarında yüzde 6.49’luk bir artış yapılacak. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 5.49 oranında zam alma hakkı kazandı. Kısacası memur ve emeklilerimiz yine yoksulluk sınırı altında yaşamak zorunda bırakıldı. Gerçek enflasyon rakamları açıklansaydı, ücretliler daha yüksek maaş almaya hak kazanacaktı” ifadelerini kullandı.

Erdoğdu, Para Politikası Kurulu’nun 16 Ocak tarihinde gerçekleştireceği yılın ilk toplantısında; hareket alanının kısıtlı olacağını, o nedenle Kurul’dan bir faiz indirimi kararı çıkmayacağını beklediklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

TÜİK 2019 yılı enflasyonunu yüzde 11,84 olarak açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, Aralık 2019’da yüzde 0,74 artarken, yıllık bazda yüzde 11,84 oldu.

Aralık ayında TÜFE beklentileri aşarak yüzde 0,74 artış kaydetti. Beklentiler artışın yüzde 0,50 civarında olacağı yönündeydi. Beklentilerdeki bu sapma gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı.

Aralık ayı rakamlarıyla birlikte 2019 enflasyonu da belli oldu. 2019 enflasyonu yüzde 11,84 olarak gerçekleşti.


Diğer taraftan, yurt içi üretici fiyat endeksi ise aralıkta yüzde 0,69 artış kaydetti. Yıllık artış yüzde 7,36 olarak kayıtlara geçti.

TÜİK enflasyon sepeti: Baz alınan fiyatlar şaşkınlık yarattı!