Çinli turistler korona virüsünün ortaya çıktığı şehirden gelmişler!

İstanbul’da bir hastanenin acil servisinin kapatılmasına neden olan Çinli turist çiftin, korona virüsünün ortaya çıktığı ve 26 kişinin öldüğü Wuhan kentinden geldiği ortaya çıktı. Yakın temasta olan şoför ve tercüman dahil 20 kişi aranıyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

Çinli turistler korona virüsünün yayıldığı şehirden gelmişler!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den yayılan korona virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Şu ana dek havalimanlarında şüpheli bir vakaya rastlanmadığını” duyurdu.

Bakan Koca, dün bir hastanenin acil servisinin kapatılmasına yol açan Çinli turist çiftin, 26 kişinin öldüğü Wuhan kentinden geldiğini de açıkladı.

Büyükçekmece’de hastanenin acil servisi karantinaya alınmıştı

Bakan Koca dün İstanbul Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi’nin acil servisinin kapatılmasına yol açan Çinli turist çift ile ilgili de konuştu.

Turist çiftin 26 kişinin hayatını kaybettiği Çin’in Wuhan kentinden geldiğini açıklayan Fahrettin Koca, çiftin bu sabah özel ambulans uçakla Çin’e gönderildiğini açıkladı.

Bu sabah Maltepe’de Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenilen Çinli çiftten alınan numunelerin incelenmeye devam ettiği de Bakan Fahrettin Koca’nın verdiği bilgiler arasında yer aldı.

Şoför ve tercüman dahil 20 kişi aranıyor!

Sağlık Bakanı, “Biz her ihtimale karşı bu yolcuyu 36 saat gözlem atında tuttuk. Bizim şüpheli, vaka olarak değerlendirdiğimiz hastanın ülkesine dönme talebi üzerine bu sabah ülkesine gönderdik” ifadelerini kullandı.

Şahsın korunmasız, yakın temasta olduğu kişilerin de taramadan geçirildiğini anlatan Koca, turistlerle temasta olan şoför ve tercüman dahil 20 kişinin arandığını açıkladı.

Bakan Koca, “Türk vatandaşlarının paniğe kapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını da” sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Korona virüsünün kuluçka süresini henüz bilmiyoruz. Daha önce Türkiye’ye gelenler mutlaka takip edilmeli!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya korku salan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi. Konu ile ilgili sozcu.com.tr’ye bilgiler veren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, henüz Türkiye’de bir vaka görülmediğini söyledi ama önemli bir uyarılarda bulundu.

Hangi hayvandan bulaştı?

En düşük ihtimal balıktı, daha sonra ‘yarasa, yılan ya da tavuk olabilir’ dendi. Henüz hangi hayvandan insana bulaştığını bilmiyoruz. Zaten virüs insandan insana bulaşma özelliğini kazanmaya başlayınca artık bir önemi de yok.

Türkiye’de vaka var mı?

Türkiyede vaka yok şu anda. Yani risk çok yüksek değil. Türkiye Çin arasındaki hava yolu ilişkisi 2 gün önce durduruldu. Ama burada şöyle önemli bir nokta var; daha önce buraya gelenler var. Bu hastalığın insanlarda kuluçka süresini henüz bilmiyoruz; 5-6 gün olduğunu tahmin ediyoruz.

Dolayısıyla bu süreçten önce Türkiye’ye gelenlerde virüs olabilir. Bu insanların takip edilmesi, ateşlenme ya da solunum yolu enfeksiyonu açısından denetlenmesi lazım. Türkiye için sadece Çin değil, bizim daha çok turizm ilişkisinde olduğumuz ülkeler açısından da risk var. Mesela Vietnam, Tayland, Güney Kore, Japonya gibi… Ama ölümler şu an sadece Çin’de görülüyor.

Korona virüsü ile ilgili ne biliyoruz?

Baştan tahmin etmek çok zor. Örneğin SARS da MERS de bir koronavirüsü. SARS daha bulaşıcı ve öldürücü. MERS ise daha yavaş ilerliyor ve daha az öldürüyor. Dolayısıyla virüsün tabiatını şu an bilmediğimiz için Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği korunma önerileri SARS ve MERS deneyimine dayanıyor. Ancak şu an insanın bağışıklık sistemi bu yeni virüsü tanımadığı için hızlı yayılıyor ne yazık ki.

Kedilerde görülen koronavirüs ile bir ilgisi yokX

Korona virüsünün aslında hayvanlarda görülen 100’e yakın çeşidi var. İnsanlara bulaşanlarda ise şimdiye kadar 7 farklı türüne rastladık. Bunları 1960’lı yıllardan beri görüyoruz. Burada önemli olan şey virüsün insandan insana bulaşma özelliğini kazanması. Virüsler bu yeteneği mutasyonla kazanıyor.

Yani bir virüs, insandan insana bulaşan başka bir virüsle karşılaşıyor, onun genetiğini kopyalıyor ve böylece o da insandan insana bulaşma özelliği kazanıyor. Ancak bugün görülen vakaların kedilerde görülen koronavirüsü ile bir ilgisi yok.

Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşıyor? Belirtileri neler?