Diyarbakır’da kartondan bilgisayar ile ders yapıldı!

Diyarbakır’da bir okulda öğrencilerin, öğretmenlerinin tahtaya çizdiği resme bakarak karton ve kağıttan tasarladıkları bilgisayar üzerinden eğitim alması gündem oldu.

Diyarbakır kartondan bilgisayar ile ders yapıldı
Diyarbakır’da kartondan bilgisayar ile ders yapıldı!

Diyarbakır’da kartondan bilgisayar ile ders yapılması sosyal medyada gündem oldu.

Diyarbakır’da öğretmen Orkun Şahin, bilişim sınıfı olmayan okulda öğrencilerine bilgisayar öğretmek için ‘Teknolojisiz Tasarım Projesi’ni hayata geçirdi. Böylece hayatında daha önce bilgisayara dokunmayan öğrenciler temel bilgiler edinebileceklerdi.


Öğrenciler, öğretmenlerinin tahtaya çizdiği resme bakarak karton ve kağıttan tasarladıkları bilgisayar üzerinde eğitim aldı.

Haberin sosyal medyada yayılmasının ardından Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü basına izinsiz demeç verilmesinden rahatsız oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü haberden rahatsız oldu

Diyarbakır’da bir okulda kartonla bilgisayar dersi verilmesinin haber olmasının ardından Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü yeni önlemler aldı.


Okul idarecilerine İl Milli Eğitim Müdürü imzasıyla WhatsApp’tan gönderilen yazıda basına demeç vermeden önce izin alınması istendi.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı:

“İlimiz genelinde eğitim öğretim alanında yürütülen faaliyetler ve yapılan örnek çalışmalar, farkındalık oluşturmak veya güzel uygulamaları paylaşarak örnek teşkil etmek adına zaman zaman sosyal medya paylaşılmakta; ayrıca farklı konular hakkında zaman zaman öğretmen, okul yöneticileri veya ilçe yöneticilerimiz tarafından yazılı/görsel basın ve yayın organlarına açıklamalarda bulunulmaktadır.

Ancak ilgili makamlara bilgilendirilmeden ve yazılı izin alınmadan yapılan açıklamalar sonucunda haber konusu metinlere kişisel görüş ve fikirler eklenmesiyle olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle, ilimiz genelinde tüm ilçe ve eğitim kurumu yöneticileri ile öğretmenlerimizin, eğitim ortamlarında yaşanan olumlu veya olumsuz olaylarla ilgili basın ve yayın organlarına açıklamada ve bilgi paylaşımında bulunmadan önce mutlak suretle yazılı izin almaları, ayrıca kurumsal ve kişisel sosyal medya hesaplarından yapılacak paylaşımlarla alakalı maksimum seviyede hassasiyet gösterilerek herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi hususunda bilgi ve gereğini önemle rica ederim.”


BirGün‘e konuşan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilisi devlet memurlarının basına demeç vermeden önce izin alması gerektiğini söyledi. Önce bu bilgiye nereden ulaştığımızı soran yetkili daha sonra böyle bir yazı yazılmadığını iddia etti.

Türkiye’de beyin göçü ilk kez lise seviyesine inmiş durumda!