Erdoğan: Deprem olaylarında teslimiyetin en güzelini veriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da konuştu: Biz deprem olaylarında teslimiyetin en güzelini verdik veriyoruz, şimdi de böyle bir imtihanla karşı karşıyayız. Diyanet İşleri Başkanımız da kıyametin adeta bir tefsiri olarak aktardı; yani insanın ölümünün bir küçük kıyamet olduğunu bilenlerdeniz.

Erdoğan: Deprem olaylarında teslimiyetin en güzelini veriyoruz

Erdoğan: Deprem olaylarında teslimiyetin en güzelini veriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6.8 büyüklüğündeki yıkıcı depremin yaralarını sarmaya çalışan Elazığ’da incelemelerde bulundu. Erdoğan’a bu ziyaretinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da eşlik etti.


Ayşegül Civelek ve dokuz yaşındaki oğlu Muhammed Salih Civelek’in cenazesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

• Biz Bingöl, Van, Simav, Düzce, Sakarya, Bolu depremini yaşadık. ama bu millet bütün bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi. Erzincan’da da ne tür depremler yaşadığımızı biliyorsunuz. Biz, hakkında surenin de bulunduğu bu deprem olayları hakkında teslimiyetin en güzellerini hep verdik, veriyoruz. Şimdi de böyle bir imtihan ile karşı karşıyayız.

• Diyanet İşleri Başkanımız kıyametin adeta bir tefsiri olarak aktardı; yani insanın ölümünün bir küçük kıyamet olduğunu bilenlerdeniz. Bunu böylece yaşadık, ama bu kardeşlerimiz inanıyorum ki, Rabbim’in cennet müjdesine kavuşanlardan. Sabi zaten günahsız, anne keza öyle.


• Biz devlet, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar yapacağız. Çalışmalarımız devam edecek. Bu enkazları kaldırarak gerek köylerde, gerek mahallelerdeki yerlerde TOKİ olarak adımlarımızı atarak yapılması gerekenleri yapıp kimseyi aç, açık bırakmayacağız.

• Saygı değer kardeşlerim. Az önce gerek Ayşegül Hanım kardeşimiz ve onun yavrusu Muhammed Salih’in cezane namazını birlikte eda etmiş bulunuyoruz. Rabbim mekanlarını cennet eylesin. Cennetinde bizleri buluştursun. Bu tür afetler bizler için büyük bir imtihan böyle bir imtihanı milletçe biz hep sabırla… Biz Van Depremi’ni, Simav’ı Düzce’yi yaşadık, Sakarya’yı yaşadık.

• Ama bu millet bütün bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi başardı. Ve şimdi yine bir imtihandayız. Elaziz mağlum, Erzincan’la komşu ve Erzincan’da da ne tür depremler yaşadığımızı biliyorsunuz.


• Biz millet olarak devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz yapacağız. Tabii ki bu enkazları kaldırarak bir diğer taraftan da gerek köylerde gerek mahallelerde süratle TOKİ olarak adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacak. Açta açıkta insan bırakmayacağız. Hiç dedikodulara kulak asmayın. Kimsenin olumsuz propagandalarına kulak asmayın.

Soylu: Türkiye’nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır