Soylu: Türkiye’nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Soylu: Türkiye’nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır.

Soylu: Türkiye nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Depremde 15 kişi hayatını kaybetti, 553 vatandaşımız yaralandı.

Elazığ Sivrice’de saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bazı ilçelerde binaların yıkıldığı belirtilirken, Kızılay ekiplerinin bölgeye intikal ettiği belirtildi. Elazığ’da kriz masası kurulurken, gönüllü ekipler çevre ilçelere yönlendirildi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya’da 5, Elazığ’da 10 kişinin hayatını kaybettiğini, Elazığ’da 30 kişinin göçük altında kaldığını duyurdu.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 20.55’te merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6,6 olarak revize etti. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedildi. Deprem Türkiye’de birçok kentin yanı sıra Suriye, İran, Ermenistan, Lübnan ve İsrail’de de hissedildi.

İçişleri Bakanı Soylu: 15 kişi hayatını kaybetti

Deprem sonrası bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Malatya Doğanyol’da 5 vatandaşımız, Elazığ merkezde 7, Elazığ Sivrice’de 2, Gezin’de ise 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Malatya’da göçük altında kimse yok. Elazığ’da 30 vatandaşımızı arama çalışmaları sürüyor. 405 vatandaşımız da yaralandı” dedi.

Soylu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Belki sitem edeceğimiz bir konu var, bu konunun siyasetle ilgili değerlendirilmesini son derece yanlış bulduğumuzu dile getirmek istiyorum. Zor günümüzde birlik olmak durumundayız. Türkiye’nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır.


“Tüm insani yardımların koordinasyonu AFAD’ın koordinasyonu altında gerçekleşecektir. İhtiyacımız olduğunda oraya müracaat edenleri ihtiyacımız nezdinde buraya sevk edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çalışmaları yakından takip ediyorum

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın vatandaştan para talep etmesi tepkilere neden oldu!