Antarktika kıtasında ülke büyüklüğünde buz kütlesi yok oldu!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yayınlanan bir yıllık uydu görüntülerinde Antarktika Kıtası’nda bulunan ve Malta ülkesi büyüklüğünde dev dağ buzulunun kırılarak yol olduğu görüldü. İklim uzmanlarına göre en iyi senaryoya göre bile buzulların üçte biri eriyecek!

Korkutan görüntü: Ülke büyüklüğünde buz kütlesi yok oldu!

Antarktika kıtasında ülke büyüklüğünde buz kütlesi yok oldu!

Avrupa Uzay Ajansı’nın Copernicus Sentinel-1 uydusu tarafından Şubat 2019’dan itibaren çekilen fotoğrafların bir yıllık hızlandırılmış videosunda ortaya çıkan görüntülerde Pine Island Buzulu kırılarak yok oluyor.


Malta büyüklüğündeki buzulun yüz ölçümü yaklaşık 300 kilometre kare olduğu bildirildi.

2016’da imzalanan Paris İklim Anlaşması kapsamında ülkeler sıcaklık artışının dünya genelinde 1,5 derecede kalması için çaba göstermeyi kararlaştırmıştı.

Çarpıcı rapor: En iyi senaryoda bile buzulların üçte biri eriyecek!

Ancak raporu hazırlayan iklim uzmanları, ‘en iyi senaryo’ olarak adlandırılan bu durumda bile dağ buzullarının üçte birinin eriyeceğini ortaya koydu.

Bunun nedeni olarak sera gazı etkisi yapan gazların yüksek rakımlarda daha fazla bulunması ve dolayısıyla dağlık alanları daha olumsuz etkilemesi gösteriliyor.

Geçtiğimiz sene de Antartika’daki D28 buzdağının devasa bir parçasının koptuğu açıklanmış; “Gevşek Diş” olarak da bilinen, 209 metre kalınlığında ve 347 milyar ton buz içeren buzdağının Malta’nın 5 katı büyüklüğünde olduğu belirtilmişti.


İşte paylaşılan o uydu görüntüleri:

İklim değişikliği kışların etkisini azaltıyor: Kar yağışları azaldı!