Dolar TL yükselişte, borsa düşüşte, altın rekor kırdı!

Dolar/TL 6,14 – 6,15 aralığından işlem görürken, BIST 100 endeksi haftaya yüzde 2 kayıpla başladı. Altın yine rekor kırdı; çeyrek altın 544 TL’den işlem görüyor.

Dolar TL yükselişte, borsa düşüştü, altın rekor kırdı!

Geçen hafta yüzde 1’in üzerinde yükselerek 9 ayın en yüksek seviyelerine çıkan Dolar/TL Suriye kaynaklı artan jeopolitik endişeler ve koronavirüs salgının küresel ekonomik aktiviteye etkisinin artabileceğine yönelik beklentilerle dokuz ayın zirvelerinde yukarı yönlü seyrediyor.

Küresel piyasalarda doların son dönemde güçlü seyri Dolar/TL’yi yukarı yönlü baskılayan en önemli unsurlardan biri olmaya devam ederken, kamunun döviz arzı ise TL’deki değer kaybını sınırlandıran en büyük etken konumunda.


Dolar kuru TL karşısında saat 10:26’da 6,14-6,15 seviyesinde işlem gördü. Euro/TL de geçen hafta 6,61’e çıkmasının ardından bu sabah 6,62’de seyrini sürdürüyor.

Altın rekorunu tazeledi

Haftaya hızlı başlayan altın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam etti. Altındaki ana yükseliş tüm altın ürünlerinde fiyatların yükselmesine neden oldu.

Hafta sonunda salgının İtalya ve İran gibi ülkelere sıçrayıp ölümlere neden olması altında sert yükseliş yaşanmasına neden oldu. Bu hareketlenmeyle birlikte altının ons fiyatı bin 665 dolara geldi. Çeyrek altın fiyatı 544 lira oldu.

Altın fiyatları

Gram altın
329 lira

Çeyrek altın
544 lira

Yarım altın
Bin 87 lira

Tam altın
2 bin 1723 lira

Cumhuriyet altını
2 bin 213 lira


BIST 100 endeksi ise güne yüzde 2’lik kayıpla başladı. 

Koronavirüs endişesi ile doların gerek gelişen gerekse gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı sergilediği pozitif güçlenme eğilimi, dolar/TL kurunun yukarı yönlü çıkışına olanak tanıdı.

Jeopolitik risk temasına yönelik yeni dönemde gelecek haber akışları, kura yönelik fiyatlama beklentileri için ayrıca takip edilmesi gerekiyor.

Öte yandan uzmanlara göre, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi, büyüme hikâyesiyle birlikte yeniden cari açığa geçilecek olması ve daha rekabetçi bir kur isteği nedeniyle kurda bir miktar yükseliş eğilimi görülebilir.


Suriye’nin yanısıra Libya da jeopolitik gelişmelerde takip edilmeye devam edilirken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan haftasonu Türkiye’nin asker gönderdiği Libya’da birkaç kayıp verdiğini açıkladı. geçen hafta Mayıs 2019’dan beri gün içinde görülen en yüksek seviye olan 6.1250’ye kadar yükseldikten sonra bu sabah da benzer seviyelerde.

Ayrıca ABD’den güçlü gelen verilere karşın, diğer küresel ekonomilerdeki görece zayıf görüntü, dolar endeksinin de güçlenmesine neden oluyor.

Kurun yükselişini sürdürmesi beklenirken dolar/TL’nin seyri için 6,00-6,25 arasında tahminler yapılıyor.

İç borçlanma

Hazine değişim ihaleleri, Ocak’ta yaptığı ön finansman amaçlı yüksek borçlanma, 4 milyar dolarlık eurobond ve altın ihraçları ile ilk çeyrekteki yoğun itfa döneminin ilk iki ayını yarın tamamlamış olacak. Yoğun itfa dönemi devam eden Hazine’nin Mart ve Nisan aylarında da 45 milyar TL iç borçlanması buluyor.

Öte yandan Hazine uzun süredir 10 yıllık gösterge tahvili ihraç etmiş değil. Borçlanmalarını kısa vadeli ihraçlarla gerçekleştirerek yüksek faiz döneminin borç stokuna etkisini kısa vadede tutmayı amaçlıyor.

Haftanın kalanında ise piyasalar 50 baz puanlık faiz indirimine ilişkin PPK özetlerini ve Cuma günü 2019 son çeyreğe ve yılın tamamına ilişkin büyüme verilerini bekliyor olacak.


Koronavirüs etkisi

Koronavirüsün Çin dışına hızlı bir şekilde yayılmasının salgın endişelerini gündeme getirmesi ve yatırımcıları güvenli liman olarak altın ve dolara yönlendirmesi sonucunda, Asya para birimleri düşüş kaydetti. Dolar endeksi 100 seviyesine yakın bulunuyor.

ABD’nin 30 yıllık hazine tahvil getirisi US30YT=RR psikolojik olarak önemli seviye olan %2’nin altına düşerek Eylül 2019’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Brent tipi ham petrol ise Ocak ayı başındaki 72 dolardan 55 doların altına kadar geriledikten sonra bu sabah 57 dolar civarında.

Öte yandan Erdoğan’ın kısa sürede sürecin tamamlanacağına yönelik açıklamaları ardından İş Bankası’nın ISCTR.IS hisse devri öngören bir düzenlemenin TBMM’ye gelip gelmeyeceği de piyasalarda takip ediliyor. Öte yandan KOBİ’lere yönelik 150-175 milyar TL kredi kefaleti sağlaması beklenen kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmene de bugün başlanacak.


CDS’ler yükselişte

TCMB’nin tahvil portföyünü yaklaşık 20 milyar TL’den bilançosunun %5’ine yani 32-33 milyar TL’ye çıkarıyor olması tahvil piyasasını desteklese de son günlerde artan riskten kaçış düşüşü durdurmuş durumda.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS‘leri Ekim 2019’da 410 puanı aşması ardından 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240’a kadar gerilemişti. Ancak son birkaç haftada bu düşüş yerini yükselişe bıkratı ve CDS’ler Cuma günü 290 civarında.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi geçen yıl Mayıs’ta %21 seviyesinden 10 puan geriledikten sonra yükselişte. Bu tahvilde getiri tek haneye yaklaştıktan sonra Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %12.26, son işlem %12.05 oldu.


Gösterge 2 yıllık tahvilde de seyir benzer şekilde. Ocak sonunda en son 2016 yılı son aylarında görülen %9.96 seviyesi test edildikten sonra getiriler yükselişte. Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik getiri %11.60, son işlem %11.24 oldu.

Ekonomi Haberleri