Kızılay’da şimdi de cinsel istismar skandalı!

Torunlar Enerji’ye ait Başkentgaz’ın Kızılay eliyle Ensar Vakfı’na yaklaşık 8 milyon dolar aktarmasının yankıları sürerken, büyük bir skandal patlak verdi. Kızılay’ın Ankara Beypazarı temsilcisi Ahmet Kavas’ın şikâyet üzerine gözaltına alındı. 19 yaşındaki bir erkek, 14 yaşından beri beş yıl boyunca Kavas’ın cinsel istismarına maruz kalmış. Müftülüğe bağlı resmi Kuran kursunda yatılı kaldığı ifade edilen çocuğun istismarı kamera görüntüleriyle belgelediği öne sürüldü. Cinsel istismar olayının tek bir kişiyle sınırlı olmadığı da gelen bilgiler arasında…

Kızılay da şimdi de cinsel istismar skandalı!

Cinsel istismar haberi, Kızılay‘ın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla ortaya çıktı. “Kamuoyunun Dikkatine” başlığıyla yayımlanan duyuruda, Kızılay Beypazarı Temsilcisi Ahmet Kavas‘ın yüz kızartıcı bir suça karıştığı ve anında görevine son verildiği kaydedildi.

Duyuruda, “Hiçbir şekilde affedilmez bu insanlık dışı olaydaki failin en ağır şekilde cezalandırılması için yasal süreci de yakından takip ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız” ifadelerine yer verildi.


Yine Kuran kursu yine cinsel istismar

Kızılay’ın resmi açıklamasında “insanlık dışı” olarak ifade edilen olayın, bir erkek kuran kursu öğrencisinin, bizzat Kızılay Beypazarı Temsilciliği’ni de yürüten Kuran kursu öğretmeni tarafından cinsel istismarı olduğu ortaya çıktı.

Kuran kursunda yatılı kalıyordu

Sözcü’nün haberine göre; cinsel istismar beş yıl önce başladı. 14 yaşındaki mağdur erkek çocuğu, ailesinin maddi durumu yeterli olmadığı için Beypazarı Müftülüğü‘ne bağlı resmi kuran kursunda yatılı kalmaya başladı.

Gizli kamera yerleştirildi

Kızılay Temsilcisi Ahmet Kavas aynı zamanda bu Kuran kursunda öğretmenlik yapıyordu. İddiaya göre Kavas, beş yıl boyunca erkek çocuğa cinsel istismarda bulundu. 19 yaşına gelen ve artık yaşadıklarına dayanamayan mağdur, konuyu açığa çıkarmaya karar verdi. Odaya gizli kamera yerleştirdi. Çektiği görüntüleri savcılığa verdi.


Süratle yürütülen soruşturma sonunda Ahmet Kavas önceki gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

TOMA’larla sevk edildi

Soruşturma ve savcılık sürecinde Beypazarı‘nda olayın duyulmaması için azami gayret gösterildiği ancak konunun hızla ilçede yayıldığı kaydedildi. Mağdur çocuğun ailesinin adli süreç devam ederken Beypazarı Adliyesi’nin önüne gittiği ve gerginlik yaşandığı öğrenildi. Tepkilerin büyümesi üzerine Ahmet Kavas cezaevine götürülürken TOMA‘ların kullanıldığı bildirildi.

Aynı zamanda Fatih Camisi imamı olduğu ve spor kulübü yöneticiliği yaptığı öğrenilen Ahmet Kavas‘ın evli ve iki erkek çocuk babası olduğu belirtildi.

Kızılay “bağış” tartışması

NE OLMUŞTU?


Ankara’da doğalgaz dağıtımı yapan Torunlar Enerji’ye bağlı Başkentgaz’ın 2017 yılında Kızılay’a 8 milyon dolar bağış yaptığı ortaya çıkmıştı. Başkentgaz’ın yüklü miktardaki bağışı, 7 milyon 925 bin dolarının Ensar Vakfı’na yurt yapılması koşuluyla aktardığının; Ensar Vakfı’nın da parayı New York merkezli TÜRKEN Vakfı’nın Manhattan’da yaptığı lüks yurt projesine gönderdiği ortaya çıkmıştı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise açıklamasında “vergiden kaçınmak” için bağış aracılığıyla para aktarıldığını itiraf etmişti.

BaşkentGaz’ın sahibi Torun: Madem yanlıştı Kızılay kabul etmeseydi