Marmaray bilet fiyatlarına yüzde 35 zam: En uzun mesafe 7,75 TL oldu!

İstanbul’da toplu ulaşıma yapılan yüzde 35’lik zammın ardından TCDD de Marmaray bilet fiyatlarına zam yaptı. Marmaray’da en kısa mesafe olan 1-7 istasyon arası tam geçiş 2,60 TL’den 3,50 TL’ye; 1 – 43 istasyon arası en uzun mesafe ise 7,75 TL’ye yükseldi.

Marmaray bilet fiyatlarına yüzde 35 zam: En kısa mesafe 3,50 TL oldu!
Marmaray bilet fiyatlarına yüzde 35 zam

Marmaray bilet fiyatlarına, vapur ücretlerine, TCDD biletlerine yüzde 35 zam yapıldı.

Marmaray bilet ücretlerine gece yarısından itibaren zam yapıldı. İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından metro, metrobüs ve İETT ücretlerine yapılan yüzde 35 zam uygulamasını TCDD de Marmaray geçişleri için gece 00.00’dan itibaren yürürlüğe aldı.


Buna göre 1 ila 7 istasyon tam geçişi 2,60 TL’den 3,5 TL’ye yükseltildi. 1 – 43 istasyon arası geçiş 7,75 TL oldu.

Marmaray zamlı yeni ücret tarifesi:

  • 1-7 durak: 3,5 TL
  • 8-14 durak: 4,5 TL
  • 15-21 durak: 5,2 TL
  • 22-28 durak: 6 TL
  • 29-35 durak: 7 TL
  • 36-43 durak: 7,75 TL

Zamlı tarife uygulamaya girdi

Geçtiğimiz hafta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne (İBB) bağlı Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) gerçekleşen Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) toplantısında elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam kararı alındı.

İBB’nin kararı onaylamasıyla söz konusu zamlı tarife bugünden itibaren uygulanmaya başladı. Yeni tarifede; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, tam mavi kart 275 lira, öğrenci mavi kartı ise 50 lira olarak belirlendi.

Aktarma ücretleri ne kadar oldu?

Otobüs ve İBB’ye bağlı raylı sistemlerde tam bilet aktarma ücretlerinde; birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi. Öğrenci aktarma ücretlerinde ise; birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak.

Vapur ücretleri ne kadar oldu?

Şehir hatları vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak belirlendi. Deniz yollarında aktarma ücretleri ise şöyle: Birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira.

Marmaray zammına Ulaştırma Bakanlığı’ndan açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmaray’a yapılan yüzde 35’lik zammın İBB tarafından yapıldığını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, son günlerde medyada yer alan ‘Marmaray’a yapılan yüzde 35 oranındaki zam’ haberleri üzerine açıklama yayımladı.


Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Marmaray’a yüzde 35 oranında zam haberleri üzerine, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. İstanbul’da şehir içi toplu ulaşım ücret tarifeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı başkanlığında toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararları doğrultusunda yürütülmektedir” denildi.

Söz konusu zam kararı çerçevesinde ortak kart kullanılan İETT otobüsleri, metro hatları, tramvaylar ve Marmaray’a yapılan yüzde 35 zammın İBB tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

• İBB Başkanlığındaki UKOME tarafından bugün itibariyle geçerli olmak üzere İstanbul’da tüm şehir içi toplu ulaşım hizmetlerine yüzde 35 oranında zam kararı alınmıştır.

• Söz konusu karar çerçevesinde ortak kart kullanılan İETT otobüsleri, metro hatları, tramvaylar ve Marmaray’da yüzde 35 oranındaki zam, İBB tarafından uygulanmıştır.

• Görüldüğü üzere Marmaray’da ulaşım hizmetlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yönettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararıyla İBB tarafından uygulanmaktadır.

İstanbul’da ulaşım zammı nasıl yapılıyor?

25 Nisan 2014 tarihli 28982 sayılı Resmi Gazete’de yapılan değişiklik ile Ulaşım Kooridasyon Merkezi’nin bünyesinde oy hakkı olan 22 kişi bulunuyor. Söz konusu 22 kişinin en fazla 11’i Büyükşehir Belediyesi başkanı tarafından atanıyor. Komisyondaki her üyenin bir İBB Genel Sekreteri’nin iki oy hakkı bulunuyor.

İBB üyeleri dışında komisyonda yer alan kamu görevlileri şöyle: İstanbul Emniyet Müdürü (temsilcisi), 1. Ordu Komutanlığı (temsilcisi), İl Jandarma Komutanı (temsilcisi), Sahil Güvenlik Komutanlığı (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD 1. Bölge Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü (temsilcisi).

Komisyonda İBB yöneticileri dışında bunlara ek olarak bir de esnafı temsilen Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcisi Eyüp Aksu bulunuyordu.


Zam kararının ise oy birliği değil oy çokluğu ile alındığı öğrenildi. UKOME’ye zaman zaman gündemdeki konularla ilgili üye olarak belirlenmeyen ulaşım sektörü ile ilgili kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından ihtisas meslek odalarının temsilcileri de oy hakkı olmaksızın davet edilerek görüşleri alınıyor.

İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam kararı