Türkiye, Dünya Kredi Ligi’nde 9 sıra geriledi: Namibya bile bizi geçti!

Türkiye 2019’da Dünya Kredi Ligi’nde 9 sıra birden gerileyerek 91’inci sıraya düştü. Ermenistan, Fiji, Yunanistan, Bolivya, Senegal ve Namibya Türkiye’yi solladı.

Türkiye, Dünya Kredi Ligi 91. sıra Namibya bile bizi geçti!
Türkiye, Dünya Kredi Ligi’nde 9 sıra geriledi

Türkiye, Dünya Kredi Ligi’nde 9 basamak gerileyerek 91. sıraya yerleşti.

Türkiye, 1994 yılında kaybettiği “yatırım yapılabilir” ülke statüsünü tam 19 yıl sonra 2013’te kazandı ancak 2016’da tekrar kaybetti. “Üç büyükler” olarak da bilinen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s, S&P ve Fitch’ten 2019’da aldığı notlarla “dünya kredi ligi”nde 9 basamak daha geriledi.


Türkiye’nin 3 büyük kredi derecelendirme şirketinin not verdiği 148 ülke arasında 2018’de 82’nci sırada olan yeri 2019’da 91’inci sıraya indi. Böylece “dünya kredi ligi”nde Ermenistan, Fiji, Yunanistan, Bolivya, Özbekistan, Honduras ve Senegal’in gerisine düştü.

Bu gerilemede, Merkez Bankası’nda Murat Çetinkaya’nın görevden alınıp yerine Murat Uysal’ın atanması, ekonomide dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi ve Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının ABD yaptırımları riski taşıması ve  İstanbul’daki seçim tekrarının yarattığı belirsizlikle yerel seçimler öncesi liraya destek vermek için piyasaya yapılan müdahaleler neticesinde döviz rezervlerinin erimesi gibi gelişmeler etkili oldu.

40 ülke kredi liginde yükseldi

Ülkeler arasında ekonomik büyüklük yerine kredibilite daha öne geçmiş durumda. Kredi notları bir ülkedeki risk derecesini görmede ve ülkeler arasında karşılaştırma yapmada etkili bir yöntem. Uluslararası yatırımcılar portföy tercihlerini ve yatırım yapacakları piyasaları seçerken kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarını göz önünde bulunduruyor. Notun düşmesi kredi verenlerin yükleneceği riskin arttığını gösteriyor.

Küresel kredi derecelendirme piyasasının yaklaşık yüzde 95’ini elinde tutan Moody’s, S&P ve Fitch, 2019 sonu itibarıyla dünya üzerinde 148 ülkeye not verdi. 2019 yılında 39 ülkenin notu yükseldi, 20 ülkenin notu geriledi ve 89 ülkenin notu aynı kaldı. Bu değişimler neticesinde “dünya kredi ligi”nde 40 ülke sıra atladı 54 ülke yerinde kaldı ve 54 ülke geriledi.


Namibya bile bizi geçti

En başarılı ülkeler Jamaika, Yunanistan, Gabon, Ukrayna ve Mısır olurken, Fildişi Sahili, Lesotho, Kosta Rika, Lübnan ve Arjantin 2019’da kredi notunda ciddi gerileme yaşayan ülkeler oldu.

Ermenistan, Fiji, Yunanistan, Bolivya, Özbekistan, Honduras ve Senegal ise 2019’da Türkiye’nin önüne geçti. 2018’de 100’üncü sırada olan Yunanistan, geçen yıl aldığı kredi notları ile 14 sıra birden yükselerek Türkiye’nin önünde yer aldı. Doğu Afrika’da bir ada ülkesi olan Seyşeller de 8 basamak yükselip 79’uncu sıraya yerleşerek Türkiye’yi solladı.

21 Şubat’ta Fitch bekleniyor

Fitch Ratings, 2019 Temmuz ayında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından Türkiye’nin notunu düşürmüş ve kredi notu BB’den BB-‘ye gerilemişti. Ardından 2 Kasım 2019’da Türkiye’nin “BB-” seviyesindeki kredi notunu teyit ederek, “negatif” olan görünümünü “durağan”a revize etti.

Standard and Poor’s (S&P) ise 2019 yılındaki iki değerlendirmede B+ kredi notu ile “durağan” görünümde değişikliğe gitmedi. Moody’s, 15 Haziran 2019’da ise Türkiye’nin uzun dönem kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürdü, görünümü “negatif”te tuttu.


Türkiye için bu yıl 3 şirketin de değerlendirme tarihleri belli. İlki S&P tarafından yapıldı ve B+ “durağan” olan not sabit bırakıldı. Sırada 21 Şubat’ta Fitch’in yapacağı değerlendirme var.

Bankacılık Kanunu’nda değişiklikler: Piyasalarda manipülasyon cezası artıyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.