Asker uğurlama törenleri İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yasaklandı!

Birçok ilden kalabalıklar tarafından askere uğurlanma videoları gelirken, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine yazı göndererek toplu asker uğurlama törenlerine geçici süreyle izin verilmemesini istedi.

Asker uğurlama törenleri İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yasaklandı!

Corona virüsü pandemisi ile mücadele için Türkiye’de sosyal mesafe ve evde kal kampanyaları resmen uygulanırken, çeşitli iller kalabalıkların asker uğurlamasına sahne oldu.

Ankara, Konya, Gaziantep ve birçok ilde asker uğurlaması gerçekleşti. Ankara AŞTİ’deki bir grup,  “En büyük asker bizim asker” diyerek yakınlarını askere uğurladı.  Konya’da uğurlamalar sırasında meşaleler yakıldı.


İçişleri Bakanlığı, uğurlamalar hakkında şu uyarıda bulundu:

“Vatandaşlarımızın dikkatine. Koronavirüsün ülkemizde yayılmasını engellemek için uygulanan kurallardan sosyal mesafe kuralını asker uğurlamalarında da uygulamalıyız.”

Bugün İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen yazıda, ‘toplu uğurlama törenlerine geçici süreyle izin verilmemesi’ istendi.

Gaziantep Valisi’den açıklama

Gaziantep Valisi Davut Gül, uğurlama yapanlar hakkında yasal işlem yapılacağını açıkladı:


“Asker uğurlama törenleri salgın hastalık riskini arttırdığından yasaklanmıştır. Yasağa uymayanlarla ilgili adli ve idari işlem yapılacaktır.”

Uçuşa yasak ülke sayısı 68 oldu: 46 ülkeye daha uçuşlar durduruldu!