Emekliye maaş seviyesine göre promosyon ne kadar olacak?

Emekliye maaş seviyesine göre promosyonlar verilecek. Emeklilerin alacakları maaş promosyonların ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Ziraat Bankası arasında anlaşma sağlandı.

Emekliye maaş seviyesine göre promosyon ne kadar olacak?
Emekliye maaş seviyesine göre promosyon ne kadar olacak?

Emekliye maaş seviyesine göre promosyonlar verilecek.

Emeklilerin alacakları maaş promosyonların ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Ziraat Bankası arasında anlaşma sağlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında gerçekleştirilen promosyon zam görüşmelerinde yeni taban rakamları belli oldu.


Yeni rakamlarla birlikte 13 milyon emekliye 9 milyar TL promosyon ödenmesi öngörülüyor. Ödemeler anlaşmaya müteakiben peşin olarak yapılacak.

Emekliye maaş seviyesine göre promosyon:

• 1.500 TL’ye kadar olan emeklilere 500 TL

• 1.500 – 2.500 TL arasında olan emeklilere 625 TL

• 2.500 TL üstünde olanlara ise 750 TL

İlk olarak 2017 yılında promosyon almaya hak kazanan emekliler geçen üç yıllık sürenin ardından yeniden promosyon ücreti almaya hak kazandı.


“Emekli promosyonları sadaka değil haktır”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer emekli promosyonları ile ilgili yapılan açıklamanın emeklilerin beklentilerini karşılamadığını söyledi. Gürer emekli promosyonları sadaka değil haktır ve emeklinin hakkı verilmemiştir” dedi.

Gürer, reva görülen promosyonla  emekli ile adeta dalga geçildiğini belirterek şunları söyledi:

“Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren promosyon ücretlerinde yeni rakamlar SGK ve bankalar arasında yapılan toplantı sonrası açıklandı. Kamu bankalarının baskıları işe yaradı ve emekli hak ettiği promosyonu yine alamadı. Bu yeterli değildir. Çoğunluk 1500 TL altında almaktadır. Günlük bir çay ya da simit parası dahi emekliye verilmemektedir. SGK ile Ziraat Bankası arasında anlaşma kamu bankalarının baskısı ile alınan karardır. Özel bankalar daha çok promosyonu emekliye vermek istese de kamu bunu engellemektedir.”

Özel bankaların maaşı 999 TL’ye kadar olan emeklilere 850 TL, 1.000 TL ile 1.999 TL arasında maaş alan emeklilere 925 TL, 2.000 TL ve üzeri olan emeklilere ise 1.000 TL promosyon vermeye razı olduğunu belirten Gürer, şöyle devam etti:

“Promosyon müjde veya lütuf değildir, kendisi de bir kamu kurumu olan, milyonlarca emeklinin maaşını ödeyen SGK’nın adilane davranarak, emeklilerin promosyon konusunda uğradıkları mağduriyeti giderememiştir. Emekliler, bankaların maaşları üzerinden kazanç sağladığını ve bankalar açısından en düşük risk grubu olarak değerlendirilenlerdir.


Emeklilerin asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin sağlanmalıydı. Promosyon, sadaka değil haktır! Emekliler için 2000 yılı sonrası İntibak yasası çıkarmayan iktidar emekliyi açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmiştir.”

Cep telefonlarına yeni vergi: Yüzde 1’lik ek kesinti uygulanacak