Esnafın kredi ve fatura ödemeleri ertelensin önergesine AKP – MHP’den ret

İYİ Parti’nin ‘esnaf ve kobilerin kredi ve fatura ödemelerinin ertelenerek corona virüsü salgınının ekonomik hayata etkilerinin bertaraf edilmesi’ amacıyla verdiği araştırma komisyonu kurulması önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Esnafın kredi ve fatura ödemeleri ertelensin önergesine AKP - MHP'den ret
Esnafın kredi ve fatura ödemeleri ertelensin önergesine AKP – MHP’den ret

Esnafın kredi ve fatura ödemeleri ertelensin önergesine AKP ve MHP’den ret!

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, corona virüsün ülke üzerinde ekonomik etkileriyle baş edilmesi için başta kamu alacakları olmak üzere vatandaşların, ticari işletmelerin ve esnafın fatura ve kredi benzeri zorunlu ödemelerinin bir süreliğine ertelenmesi gibi tedbirlerin alınmasını istedi. Önerge AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.


Kredi ve fatura ödemeleri ertelensin

İYİ Parti’nin TBMM Başkanlığı’na araştırma komisyonu kurulması istemiyle verdiği önergede, “Corona virüsün ülkemiz üzerindeki ekonomik etkileriyle baş edilmesi için başta kamu alacakları olmak üzere vatandaşlarımızın, ticari işletmelerimizin ve esnafımızın fatura ve kredi benzeri zorunlu ödemelerinin bir süreliğine ertelenmesi gibi tedbirlerin alınması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.


Corona tedbirlerini araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi!

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin Koronavirüs’ün yayılmaması için alınacak tedbirlerle ilgili verdiği üç araştırma önergesinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini söyledi.

Yeni kurulan Gelecek Partisi ve DEVA partisinden de ortak talep

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, internet üzerinden yaptığı canlı yayında; “Finansal sektöre likidite sağlanmalıdır. Hazine, Merkez Bankası ve BDDK tarafından hazırlanacak yeniden yapılandırma düzenlemesi çerçevesinde küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin kredi faizlerinin silinmesi ana paranın enflasyona endekslenmesi suretiyle taksitlendirme getirilmelidir” önerilerini sunmuştu.


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda; “Krizin etkileri azalıncaya kadar vergi ve diğer kamusal mali yüklerde muafiyet, indirim ve erteleme gibi yöntemler uygulanmalıdır. Elektrik, su ve doğalgaz ödemeleri belirli sürelerle ertelenmelidir. Kredi kartı kullanımında ve tüketici kredilerinde kolaylaştırıcı önlemler alınmalıdır. Merkez Bankası, döviz likidite yönetimini etkin bir şekilde yapmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan: Covid-19 salgınının ciddi ekonomik sonuçları olacaktır