Kızılay corona salgını için bağış kampanyası başlattı!

Kızılay koronavirüs salgını için bağış kampanyası başlattı. Hazırlanan videonun sonunda EvdeKal yaz 2868’e gönder ifadesi yer alıyor.

Kızılay corona salgını için bağış kampanyası başlattı

Kızılay corona salgını için bağış kampanyası başlattı!

Kızılay’ın Twitter hesabında paylaşılan videonun sonunda EVDEKAL yaz 2868’e gönder ifadesi yer alıyor.


Corona salgını Türkiye’nin tamamını etkilerken Kızılay’ın Erbil ve Endonezya’ya maske, gıda kolisi dağıtması ve dezenfektasyon yapması tepki çekmişti. Sinan Oğan duruma tepki göstererek “Sen kimin Kızılayı’sın?” diye sormuştu.

Kızılay, corona virüsü salgını nedeniyle Irak’a 30 bin maske ve 475 koli gıda gönderdi, Endonezya’da ise cami ilaçlaması yapmıştı.

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır da Kızılay’ın Türkiye’deki sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a istifa çağrısında bulunmuştu:


“Kerem Kınık, Erbil’e maske dağıtım işiniz bittiyse artık bir zahmet kafanızı ülkemize çevirin, vatandaşımıza karşı sorumluluğunuzu yerine getirin, ya da sağlık çalışanlarımız, polislerimiz, zabıta ve belediye görevlilerimizden utanın ve istifa edin.”

Kızılay corona bağış kampanyası:

Kızılay corona salgını için bağış kampanyası başlattı
Kızılay corona bağış kampanyası

“Yardımlar yerel kaynaklardan temin edildi”

Kızılay ise bu eleştiriler üzerine bir açıklama yaparak 16 ülkede Kızılhaç dernekleri ile birlikte insani yardım çalışmaları yapıldığını bildirdi. Erbil’de 30 bin maske ile gıda yardımının Türkiye’den değil yerel kaynaklardan temin edilip dağıtıldığı, Endonezya’daki cami ilaçlamasının da bu kapsamda olduğu vurgulandı.

Kızılay, depolarında yurt içinde dağıtılmak üzere 150 bin aile için gıda ve yardım kolisi, 100 bin aile için de hijyen kolisi hazırlandığı kaydedildi. Geçim sıkıntısı çeken 75 bin aileye de 400’er TL nakit para yardımı yapılacağı açıklandı.


Kızılay’ın Twitter hesabından bazı illerde 65 yaş üstü vatandaşlara yapılan yardım fotoğrafları paylaşıldı:

Mansur Yavaş: Koronavirüs nedeniyle işsiz kalanlara nakit ve gıda yardımı yapacağız!