Migros dövizdeki artış nedeniyle 492 milyon lira zarar etti

Migros son 5 yılın dördünde zarar açıkladı. KAP’a yapılan bildirime göre, şirket geçen yıl 492 milyon lira zarar açıkladı. Bu zararda, şirketin büyük kısmı döviz cinsinden olan 14 milyar 138 milyon lira tutarındaki borcu önemli rol oynadı.

migros döviz yüksek kur zarar

Migros, 2019 yılı finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Bağımsız denetim kuruluşu raporuna göre Migros 2019 yılında 492 milyon 112 bin lira zarar etti.

KAP’a sunulan bilançoya göre şirketin toplam borcu 14 milyar 138 milyon lira. Bu borcun 7,5 milyarlık kısmı kısa vadeli borçlardan oluşuyor. Bu borçların da önemli bir kısmı döviz cinsinden. Dolayısıyla kur hareketlerindeki dalgalanma şirketin kâr-zarar bilançosunu doğrudan etkiliyor.


Şirketin toplam varlığı ise 14 milyar 460 milyon lira olarak açıklandı. Bunun 9,2 milyar lirası duran, 5,2 milyar lirası dönen varlıklardan oluştu.

2019 yılında finansman giderleri 1,26 milyar, hasılatı ise yüzde 24 artışla 23,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Migros 2020 için satış büyüme beklentisini ise yüzde 15-16’dan yüzde 16-18’e yükseltti. Şirketin FVAÖK (faiz, vergi, amortisman öncesi kâr)  marjı beklentisi yüzde 8-8.5 seviyesinde öngörüldü.

Migros 2020’de 120 yeni mağaza açmayı planlarken, yatırım harcamalarının konsolide bazda yaklaşık 400 milyon lira olması bekleniyor.

Gazete Duvar’ın haberine göre, şirketin toplam varlığı ise 14 milyar 460 milyon lira olarak açıklandı. Bunun 9.2 milyar lirası duran, 5.2 milyar lirası dönen varlıklardan oluştu. 2019 yılında finansman giderleri 1.26 milyar, hasılatı ise yüzde 24 artışla 23.2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.


Şirketin, son 5 yılda açıkladığı kâr-zarar tablosu şöyle;

  • 2015 – 376.5 milyon lira zarar
  • 2016 – 300.1 milyon lira zarar
  • 2017 – 512.7 milyon lira kâr
  • 2018 – 836 milyon lira zarar
  • 2019 – 492.1 milyon lira zarar.

Polimetre son seçim anketi: AKP-MHP ittifakına şok!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.