Sosyal medyada yayılan video ile ilgili Ankara Üniversitesi’nden açıklama

Sosyal medyada yayılan, “Umre işi mahvetti, vakalar artık binleri bulmaya başladı” ifadelerinin yer aldığı ve görüntüler hakkında inceleme başlatılan video hakkında Ankara Üniversitesi tarafından açıklama yapıldı.

Sosyal medyada yayılan video ile ilgili Ankara Üniversitesi nden açıklama

Sosyal medyada yayılan video ile ilgili Ankara Üniversitesi’nden ve konuşmayı yapan doktordan açıklama…

Ankara Üniversitesi, kendisine bağlı tıp fakültesi olan İbni Sina Hastanesi’nde çekildiği belirtilen videoyla ilgili açıklamada bulundu.

Videoda bir uzman doktorun “Aslında baya kontrollü gidiliyordu ama umre işi mahvetti. Artık binleri bulmaya başladı vakalar” ifadeleri yer alıyordu.

Üniversitenin sosyal medya hesabından, “Bugün sosyal medyada dolaşan Hastanemizle ilgili video görüntüsü hakkında Uz. Dr. G. Çınar’ın açıklaması ektedir” denilerek, “Konuyla ilgili inceleme başlatılmış olup gerekli uyarılar yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“Konuyla ilgili inceleme başlatıldı”

Konuyla ilgili incelemenin başlatıldığı belirtilen açıklamada, Uz. Dr. G. Çınar’ın ifadelerine yer verildi. Dr. Çınar açıklamasında; “Yurtdışından gelen vakalarla ilgili örnekler verdim, olumsuz bir senaryo üzerinde konuşma yaptım. Maalesef, gizli kaydedilen konuşmamın kasıtlı olarak sadece küçük bir kısmı sosyal medyada paylaşılmıştır. Konuşmamın tamamı kaydedilip paylaşılabilseydi olumsuzluk yaratma amacım olmadığı anlaşılabilirdi.” ifadelerini kullandı.

Uz. Dr. G. Çınar’ın açıklaması şöyle:

“COVID-19 küresel salgınının ülkemizi de etkilemesi sonucu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde yaklaşan enfeksiyon salgınına yönelik hastane hazırlıkları, sağlık alt yapısının yeniden düzenlenmesi, eylem planı, personelin uyum eğitimi çalışmaları gibi faaliyetler içinde, çok az uykuyla, çok yoğun çalışmayla günlerdir yer aldım, yer almaya da devam ediyorum.

Uyum eğitimlerinin birinde durumun önemini daha iyi anlatabilmek ve eğitime katılanları bu zorlu süreç için hazırlayabilmek için bazı yurtdışından gelen vakalarla ilgili örnekler verdim, olumsuz bir senaryo üzerinde konuşma yaptım. Amacım, hastanede malzeme eksiklikleri de dahil olmak üzere yaşayabileceğimiz zorlu süreci daha iyi ifade edebilmek ve hastane personelinin süreci daha iyi sahiplenmesini sağlayabilmekti.

Siyasi ya da infial amaçlı bir söylemim yoktur, asla da olamaz. Maalesef, gizli kaydedilen konuşmamın kasıtlı olarak sadece küçük bir kısmı sosyal medyada paylaşılmıştır. Konuşmamın tamamı kaydedilip paylaşılabilseydi olumsuzluk yaratma amacım olmadığı anlaşılabilirdi.

Ancak, gelinen bu noktada hizmet içi eğitim sırasında kullandığım bazı hatalı sözcüklerin toplumda çok farklı bir algıya sebep olabildiğini gördüm. Çok üzgünüm. Bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacağım, hastalarıma, üniversiteme, ülkeme hizmet için yoğun çalışmalarıma devam ederken sözcüklerimi daha özenli seçeceğim.

Toplumsal olumsuz bir algıya neden olduğum için de herkesten özür diliyorum.”

Saygılarımla Uz. Dr. Güle Çınar

ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden Doktor Çınar’a destek açıklaması

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde görevli Doktor Güle Çınar’ı hedef alan Başhekimlik açıklaması tepki çekerken, Çınar’a destek öğrencilerinden geldi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 6 öğrencileri bir açıklama yaparak Çınar’a destek verdi. Açıklamada, görüntülerin gizli olarak kaydedildiği ve kesildiği belirtilirken, Çınar’ın salgın sürecinde gece gündüz demeden çalıştığı vurgulandı. (Kaynak: BirGün)

Açıklama şöyle:

ankara üniversitesi tıp fakültesi öğrencileri doktor çınar destek

Ankara Üniversitesi paylaşımı şöyle:

indigo dergisi google news

Haber Türk canlı yayınında Alo 184 corona hattını aradılar, hiç beklemedikleri cevabı aldılar!