YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan üniversiteler ve YKS açıklaması

YÖK Başkanı Yekta Saraç: Üniversitelerimiz bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Bahar dönemini dijital eğitim ile sürdüreceğiz. YKS’nin 25 – 26 Temmuz’da yapılmasını karara bağladık.

YÖK Başkanı Yekta Saraç tan üniversiteler ve YKS açıklaması

SON DAKİKA – YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan üniversiteler ve YKS açıklaması: Bahar dönemini dijital eğitim ile sürdüreceğiz. YKS’nin 25 – 26 Temmuz’da yapılmasını karara bağladık.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamaları:


• Uzaktan eğitim ve öğrenme faaliyetlerini devreye soktuk.

• Her gün yeni sanal sınıflar devreye sokulmaktadır.

• Açıköğretimdeki ders materyallerini dijital platformlarda tüm üniversitelerimize açtık.

• COVİD-19 salgını tüm hızıyla sürüyor. Biz süre daha evde kalmak, tüm yaş grupları için elzemdir.

• Dünyadaki üniversite sıralamasında ilk 100’deki üniversiteler bile öğrencilerine net bir öneri sunamıyor.

• Avrupa’da Almanya gibi bazı ülkeler bahar dönemini erteliyor, İsveç ve Fransa’da eğitime ara verildiğini görüyoruz. Kore’de ise online eğitim tavsiye ediliyor.

• Böyle bir ortamdan toplumun tüm katmanlarının, etkilendiği ortada.

• Üniversitelerimiz bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.

• Bahar dönemi takvim sürecini yaz aylarına taşımış oluyoruz.

• Türk yüksek öğretiminin yaz okulu tecrübesi üniversitelerimiz için son derece değerli bir imkan sunuyor.

• Yaz okulunun bitiş tarihleri göz önünde bulundurularak önümüzdeki yılın eğitim takvimi de belirleyeceğiz.

• Kampüslerde personel dışında öğrenci bulunmaması en doğru karardır bu konuda gerekli tedbirler alınacaktır.


• Ön lisans, lisans, yüksek lisans dahil tüm yüksek öğretim sistemi için geçerlidir.

Bilim Kurulu toplantısı sona erdi: İşte alınan kararlar!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.