Bakan Pekcan: Halkın ulaşabilir olduğu noktalarda maske satışı olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Halkın ulaşabilir olduğu noktalarda inşallah maske satışını gerçekleştireceğiz. Vatandaşımız ekmeğini ya da sebzesini nereden alıyorsa ona yakın yerden bunlara daha rahat ulaşabilecek.

ticaret bakanı ruhsar pekcan: Halkın ulaşabilir olduğu noktalarda maske satışı olacak

Bakan Pekcan: Halkın ulaşabilir olduğu noktalarda maske satışı olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, A Haber yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Pekcan, “Böyle bir dönemde (mart ayı) 13.4 milyar dolarlık ihracat yapmış olmak da büyük başarı, lütfen bunu göz ardı etmeyelim” diye konuştu.

Pekcan, Reklam Kurulu’nun fahiş fiyat artışı yapan 198 firmaya 10 milyon lira ceza kesildiğini anımsatarak, “Bu firmaların 14 gün savunma süresi var. Şu an yaklaşık 7 bin 400 firma daha inceleme altında, savunma istedik. Bunlarla ilgili de Reklam Kurulunun toplantısı 14 Nisan’da yapılacak. Biz yasal sınırlar içinde 10 bin liradan 104 bin liraya kadar ceza kesebiliyoruz” dedi.

Türkiye’nin maske üreticisi ve ihracatçısı bir ülke olduğuna dikkati çeken Pekcan, “Bakanlığımızın maskelere yönelik bir çalışması var, halkın ulaşabilir olduğu noktalarda inşallah bunların satışını gerçekleştireceğiz. Vatandaşımız ekmeğini ya da sebzesini nereden alıyorsa ona yakın yerden bunlara daha rahat ulaşabilecek” diye konuştu.

Ne olmuştu: Maske zorunluluğu kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yeni tedbirleri açıkladı. Toplu şekilde bulunan her yerde maske takmak zorunlu olacak. 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getiriyoruz. 15 gün boyunca 30 büyükşehir ve Zonguldak’a araç giriş çıkışı yapılamayacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı açıkladığı son kısıtlamalara ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderdi:

• Tüm il ve ilçelerimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanacaktır.

• Tüm illerde 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi için alınması gereken ilave tedbirlerin, İl Pandemi Kurulunda görüşülmesi, İl Pandemi Kurulunca tavsiye edilen hususların İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında karara bağlanarak uygulanmaya derhal başlaması sağlanacaktır.

• İl ve ilçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maskeyle gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır.

İstanbul (İBB) ve Ankara Büyükşehir (ABB) Belediyelerinden ücretsiz maske dağıtma kararı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, toplu taşıma araçlarına maskesiz yolcu alınmayacağını ve ücretsiz maske dağıtımının başlayacağını açıkladı.

Mansur Yavaş, toplu taşıma araçlarında maskesiz yolcu alınmayacağını ve yarından itibaren ücretsiz maske dağıtımının başlayacağını bildirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Mansur Yavaş şu ifadeleri kullandı:

“Kıymetli Ankaralılar, Bugün alınan karar neticesinde kentimizdeki tüm toplu taşıma araçlarında maskesiz yolcu alınmayacağını ve yarından itibaren ücretsiz maske dağıtımının başlayacağını bildirmek isterim. Bu zor günleri de sağlığımızı koruyarak atlatacak, #BirlikteBaşaracağız”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sözcüsü Murat Ongun ücretsiz 100 bin adet maske dağıtacaklarını açıkladı. Twitter hesabından “İBB olarak aldığımız karar gereği yarın metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarımızda 100 bin adet maske vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılacaktır.” açıklaması yapan Murat Ongun, yarın toplu taşıma kullanacak İstanbul’lu vatandaşları bilgilendirdi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, “Otobüs, metro, metrobüs ve şehir hatları vapurlarına yüzünde maskesi olmayan yolcular alınmayacaktır.” dedi.

EPDK’den karar: 3 ay elektrik doğal gaz sayaç okuması yapılmayacak, geçmişe göre fatura çıkarılacak