EPDK’den karar: 3 ay elektrik doğal gaz sayaç okuması yapılmayacak, geçmişe göre fatura çıkarılacak

EPDK, koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için 3 ay süreyle sayaç okuması yapmayacağını, faturaları geçmiş kullanıma göre düzenleyeceğini açıkladı. Karara, aralarında milletvekillerinin de yer aldığı çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

EPDK den karar: 3 ay elektrik doğal gaz sayaç okuması yapılmayacak, geçmişe göre fatura çıkarılacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), corona salgını nedeniyle 3 ay süreyle elektrik ve doğal gaz faturaları için sayaç okuma yapmamasına tepki yağdı.

Yurttaşlar karara, “Biz devlet ödesin diye beklerken, EPDK yeni karar aldı, Tüketmeden neyin ödemesi bu” diyerek tepki gösterdi.

“Sonuna kadar elektrik ve doğal gaz vergileri kaldırılsın”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer karara; “Her kesim daralırken özel elektrik ve doğal gaz şirketleri de virüs için fedakarlık yapsın. Üç ay süreyle elektrik ve doğal gaz faturaları vatandaştan alınmasın. Üç ay sonrası yıl sonuna kadar elektrik ve doğal gaz vergileri kaldırılsın” diyerek tepki gösterdi.

“Tüketmeden neyin ödemesi?”

Eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Doğalgaz ve elektrik faturaları üç ay okunmayacak, faturalar bir önceki yılın aynı dönemindeki üç aylık ortalama üzerinden düzenlenecek. Oteller, restoranlar, lokantalar, kahveler, kafeteryalar, fabrikalar kapandı öğrenciler evleri terk etti. Tüketmeden neyin ödemesi olacak?” dedi.

“Doğacak mağduriyetler düşünüldü mü?”

Ekonomist Mustafa Sönmez de “Diyelim kafe, berber sahibiyim, diyelim anneme taşındım, 3 ay hiç doğal gaz, elektrik kullanmadım, sen nasıl eskiden kullandığım miktar üstünden fatura kesersin? Bu gibi durumlardan doğacak mağduriyetler düşünüldü mü?” ifadelerini kullandı.

indigo dergisi google news

Araç muayenesi ertelendi! Resmi Gazete’de yayımlandı