CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ekmek dağıtma yasağı

Muğla İl Hıfzısıhha Kurulu, CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek dağıtmasını yasakladı. Kararda ekmek dağıtımının yalnızca valilik, kaymakamlık, vefa sosyal destek grubu ile muhtarlar vasıtasıyla yapılacağı belirtildi.

CHP li Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne ekmek dağıtma yasağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bağış kampanyası başlatmasının ardından CHP’li belediyelerin bağış toplamasının yasaklanmasının ardından sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlara etmek dağıtmak isteyen Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne de yasak getirildi. İstanbul’da da İBB’nin Halk Ekmek araçlarının ekmek dağıtması önce engellendi, ardından İstanbul Belediyesi ile Valilik arasında yapılan görüşme sonunda engelleme kaldırıldı.

Sokağa çıkma yasağının duyurulmasının ardından CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri yurttaşın ekmek ihtiyacını karşılamak için hazırlıklar yaptı. Ekmek dağıtımı yapacak araçlar ve personel belirlenerek çalışmalar yürütüldü. Ancak Muğla İl Hıfzısıhha Kurulu, aldığı kararla ekmek dağıtımının yalnızca valilik, kaymakamlık, vefa sosyal destek grubu ile muhtarlar vasıtasıyla yapılacağını duyurdu. Alınan kararla belediyelerin ekmek dağıtımı yapmasının önü kesildi.


Cumhuriyet’e konuşan CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, karara rağmen CHP’li büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile yurttaşı mağdur etmemek için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi. Kararın siyasi olduğunun altını çizen Zeybekoğlu; “Korona virüsü ile mücadelede siyaset yapılmaz. Salgınla mücadele ancak akıl, bilim ve bir arada durmak ile yapılır. Biz bu açıklamaya rağmen Muğla’da ekmek dağıtımı dahil bütün hizmetleri vereceğiz. Onlar böyle açıklama yapsalar da teknik olarak tüm halka ulaşmalarına olanak yok. Birlikte mücadele etmezsek kazanamayız. Bütün CHP’li belediyelerimiz bu süreçte halkın emrindedir” dedi.

İstanbul’da da engelleme girişimi oldu

İstanbul’da da İBB Genel Koordinatörü Gökhan Günaydın, ekmek dağıtımına çıkan İBB Halk Ekmek araçlarına polisin engelleme girişiminde bulunduğunu duyurdu. İBB yetkilileri konuyla ilgili olarak İstanbul Valiliği ile iletişime geçtikten sonra araçlara izin verildi. Gökhan Günaydın da “An itibariyle, Halk Ekmek büfelerimize yönelik polis müdahalesi son bulmuştur” diye açıklama yaptı.

Polis İBB’nin ekmek dağıtımını engelledi, valilik devreye girdi

İBB şirketlerden Halk Ekmek A.Ş’nin bazı büfelerine ekmek dağıtımı sabah saatlerinde polis tarafından engellendi. İBB yetkilileri tarafından durumun İstanbul Valiliği’ne bildirilmesi ile sorun çözüldü ve ekmek satışı başladı.

Sokağa çıkma yasağının ilk gününde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketlerinden İSYÖN A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Günaydın sosyal medya hesabından açıklama yaparak İBB’nin Halk Ekmek Arnavutköy Merkez ve Gaziosmanpaşa Meydan büfelerine ekmek dağıtılmasına, Sultangazi-Cebeci ve Çatalca büfelerinde de ekmek satılmasına polisin izin vermediğini açıkladı.


Olayın ardından durum İstanbul Valiliği’ne bildirildi ve sorun çözülerek ekmek satışı başladı.

Hatalı bir uygulamaydı

Konuyla ilgili tekrar açıklama yapan Günaydın, “Maalesef böyle bir engelleme yaşandı. Ardından konu hemen İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’ya aktarıldı. Engelleme böyle ortadan kaldırıldı. Tabi ki bu engelleme hangi gerekçeyle olursa olsun hatalı bir uygulamaydı” dedi.

Pazar günü de açık olacak

İBB’den yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre Halk Ekmek ve Hamide Su A.Ş.’nin yasak kapsamı dışında olduğu ve hizmetine devam ettiği duyuruldu.

Açıklamada, Halk Ekmek A.Ş.’nin 3 fabrika ve 535 büfe ile salgının başladığı günden bu yana olduğu gibi İstanbul’un ekmek ihtiyacını karşılamaya devam ettiği belirtildi.


Pazar günleri kapalı olan Hamidiye Su A.Ş.’nin de bu süreçte ihtiyaçları yanıtlamak için çalışma başlattığı belirtilerek” Hamdiye A.Ş.’ye mobil uygulama, https://siparis.hamidiye.istanbul/ internet adresi ve 444 1902 telefon numarası üzerinden su siparişi verilebilir” denildi.

Soylu: Yasağı daha erken açıklasaydık marketlere hücum olurdu!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.