DSÖ’den Türkiye’deki vaka sayılarıyla ilgili açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisinde olduklarını ve vaka sayılarının dengelenmeye başladığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptığı sunumda 4 ile dikkat çekerek virüsün bu şehirlerde pik yaptığını ve rahatlamaya geçtiğini belirtti.

DSÖ den Türkiye deki vaka sayılarıyla ilgili açıklama

Açıklama, DSÖ Avrupa Bölümü’nün bugün düzenlediği basın toplantısında yapıldı.

DSÖ’nün Olay Yönetim Ekibi’nden Catherine Smallwood, BBC Türkçe’nin Türkiye’de koronavirüs salgınının durumuyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:


• Şu anda Türkiye’de vaka sayısının 100 bine yaklaştığını görüyoruz ve geçen hafta içerisinde vaka artış oranı da yaklaşık yüzde 47 oldu. Yani, belli bir düzeyde artışların halen sürdüğünü görüyoruz.

• Ancak Türkiye’de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı. Genel olarak, Türkiye konusunda vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinlik bir iyimserlik içerisindeyiz.

Dün Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Covid-19 nedeniyle bugün 117 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 2 bin 376 kişiye yükseldiğini bildirdi. Türkiye’de toplam vaka sayısı 98 bin 674, toplam iyileşen 16 bin 477 kişi oldu.

Sağlık Bakanı Koca, 4 kente dikkat çekti

sağlık bakanı fahrettin koca: Toplum Bilimleri Kurulu'nda din sosyoloğu da olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önceki gün düzenlenen MYK toplantısında il il son durumu anlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstanbul virüste pik yaptı ve rahatlamaya geçti. İstanbul’u Kocaeli, İzmir ve Bursa takip ediyor” ifadelerini kullandı

Hazırladığı sunumu Erdoğan ve diğer bakanlarla paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il il son durumu anlattı. İstanbul’da virüsün pik yaptığını ve rahatlamaya geçtiğini belirten Koca, “İstanbul’u Kocaeli, İzmir ve Bursa takip ediyor” ifadelerini kullandı.


Açıklamasının devamında Ankara’nın durumunun diğer 4 kente göre daha iyi olduğunu vurgulayarak “Tedbirlerimizi alıyoruz. Rakamlar şu an için iyi. Evde kalmak önemli” sözlerine yer verdi.

Astroloji: 23 Nisan Boğa burcunda Yeniay burç yorumları