Mansur Yavaş: Ankara’da nakit destek kartı dağıtımına başladık

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, corona virüsü salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen 17 bin 492 vatandaşa nakit destek kartlarını dağıtmaya başladıklarını açıkladı.

Mansur Yavaş: Ankara da nakit destek kartı dağıtımına başladık

Mansur Yavaş: Ankara’da nakit destek kartı dağıtımına başladık.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, corona virüsü salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlara dönük nakit yardımını başlattıklarını duyurdu.


Twitter hesabından açıklama yapan Yavaş, 62 inşaat işçisi, 1790 temizlik işçisi, 1044 kıraathane çalışanı, açlık sınırı altındaki 11 bin 407 kişi ile taksici, servisçi, dolmuşçu, terzi, kuaför, müzisyen, seyyar satıcı ve simitçi 3 bin 189 kişi olmak üzere toplamda 17 bin 492 kişiye nakit destek kartları dağıtımına başlandığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı, belediyelerin corona virüsü salgınından en fazla etkilenen toplumsal kesimler için başlattıkları yardım kampanyalarının yasal olmadığına dair genelge yayımlamış, Vakıfbank da CHP’li belediyelerin hesaplarını bloke etmişti.

5 Nisan 2020 – Ankara Büyükşehir Belediyesi ücretsiz maske dağıtımına başladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, resmi Twitter hesabından bir açıklama yayımlayarak otobüs ve metro istasyonlarında ücretsiz maske dağıtımı yapacağını açıkladı.

Opera EGO hareket noktasında yapılan dağıtımda uygulama hakkında bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, “Yasaklama akşam saatlerinde getirildiği için vatandaşların hazırlıksız yakalanacağını düşündük. O yüzden geceden bütün toplu taşıma araçlarına, sabah saatlerinde çıkacak 900 otobüsümüze bütün metro turnikelerine yeteri kadar koruyucu maske koyduk. Evinden hazırlıksız çıkan vatandaşlarımız mağduriyet yaşamasınlar diye” dedi.

“Stok sıkıntımız yok”

Süreç devam ettiği sürece ücretsiz maske dağıtımının devam edeceğini söyleyen Koç, “Biz tedarik zincirinde fiyat hareketlerini bozmamak için zamana yayılmış bir tedarik süreci yaşıyoruz. 2 lira 80 kuruştan başlayan maske fiyatlarını 1 lira 50 kuruşa kadar düşürdük. Bu süreci iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Bizim stokta sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.


“Başkanımızın emriyle öğrencilerin akıllı kartları iptal edildi”

Yasağın açıklanmasının ardından 20 yaşının altındaki tüm öğrenci kartlarının geçici süreyle pasif hale getirildiğini açıklayan Koç, “Bu yasaklama getirilince gençler zaten sokağa çıkamıyordu. Başkanımızın emriyle akıllı kartları da iptal edildi. Geçici süreyle. Yasak kalktıktan sonra kartları yeniden aktif olacak.

Yüzde 80 oranında toplu taşıma kullanımı düştü. Zaten yolcu sayısına da önceden sınırlama getirilmişti. Böyle olmasından da memnunuz. Yayılmayı ancak bu şekilde önleyebileceğiz. Tüm otobüslere uyarıcı levhalar koyduk.

Bir kısım vatandaşımız duyarsızlık gösterip birkaç dakika fazladan beklememek için sürücü arkadaşlarımızı zorluyorlar. Bu konuda herkesi duyarla olmaya davet ediyorum. Bir an önce yayılmayı kontrol altına alırsak Ankara’nın eski bereketli günlerine daha çabuk döneriz” diye konuştu.

“Biz sağlığımızı koruyamazsak halkımıza nasıl hizmet edeceğiz”

Dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Covid-19 salgınından korunmak için otobüs şoförleri de unutulmadı. EGO Genel Müdürlüğü, toplam 470 otobüsün sürücü kabinlerini yolcularla teması önlemek amacıyla koruyucu şeffaf plastik olan şeffaf mika (PVC) kaplama malzeme ile kapladı.

Uygulama ile kamu hizmeti veren otobüs şoförlerinin ve yolcuların salgın hastalıklardan korunması amaçlandığını aktaran Koç, “Şoförlerimize de eldiven, maske ve yolcuyla arasını kapatan şeffaf koruyucular koyduk.


Personelimizi korumak en önem verdiğimiz konulardan. Biz sağlığımızı koruyamazsak halkımıza nasıl hizmet edeceğiz. Bu dönemde vardiyalı sisteme geçtik. Her türlü koruyucu önlemi onlar için de alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kriz Türkiye’nin gündemine girmeden 15 gün önce biz dezenfektan çalışmalarına başlamıştık”

Covid-19 salgınının dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte hızlı bir reaksiyon göstererek dezenfekte işlemlerine erken başladıklarını belirten Koç, “Kriz Türkiye’nin gündemine girmeden 15 gün önce biz dezenfektan çalışmalarına başlamıştık. Ankara’da bulunan tüm toplu taşıma araçlarına hatta özel olanları dahi yaklaşık 1-1 buçuk aydır dezenfeksiyona tabii tutuyoruz. Bunun da faydasını, hastalığın Ankara’daki seyrinin olumlu yönde oluşunda görüyor ve mutlu oluyoruz” dedi.

“Evinde kal Ankara”

Ankara halkına da evinde kal çağrısında bulunan Koç, “Ankara halkına evinde kalmasını, çalışanlara sosyal mesafeyi korumasını, zorunlu hallerde dışarı çıkanları da süratle işlerini halledip bir an önce evlerine dönmelerini öneriyorum. En güvenli yer evinizdir. Evinde kal Ankara diyorum” diye konuştu.


27 Mart 2020 – Sayaç okuma ve fatura dağıtım işlemleri durduruldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından toplum sağlığına olumsuz etkileri olabileceği değerlendirmesiyle sayaç okuma ve fatura dağıtım işlemleri geçici olarak durduruldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

1- Tüm konut aboneleri için nisan ayında şubat ayı faturalarının yüzde 80’i oranında geçici faturalandırma yapılacaktır.

2- Nisan ayında öğrenci evleri için geçici olarak faturalandırma yapılmayacaktır.

3- İş yeri/ticarethane aboneliklerinde nisan ayı geçici olarak faturalandırma işlemi yapılmayacaktır.

Yaşanan olağanüstü dönem sona erdiğinde, tüm abonelerde normal faturalandırma yapılacak ve bu dönemde yapılan geçici faturalandırılmış miktarlar toplam miktardan mahsuplaştırılacaktır.

28 Mart 2020 – Sağlık çalışanlarına destek

Yavaş, belediyenin 100 yataklı öğrenci yurdunu kiralayarak sağlık çalışanlarına tahsis ettiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Mansur Yavaş, “Salgın sürecinde yoğun bir mesai ile çalışan Hacettepe Üniversitesi sağlık personellerinin talepleri doğrultusunda, ilk aşamada 100 yataklı öğrenci yurdu kiralayarak tüm sağlık çalışanlarına tahsis ediyoruz. Fedakâr sağlık personelleri için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

17 Mart 2020 – Belediyenin kira alacakları ertelendi


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, corona virüsü salgınına yönelik tedbirler kapsamında ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar için belediyenin kira alacaklarını 2 ay süreyle ertelendiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan İstanbul için pandemi hazırlığı