THY dış hat seferlerini 20 Mayıs’a kadar durdurdu!

Türk Hava Yolları (THY) dış hat seferlerinin 20 Mayıs’a kadar durdurulduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı ve ilgili otoritelerin kararına göre gerçekleştirilen yeni planlamada şu anlık ilk dış hat seferi 20 Mayıs 2020 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek.

THY dış hat seferlerini 20 Mayıs kadar durdurdu!

İç hat seferleri ise 20 Nisan 2020 tarihinden itibaren başlatılacak. Henüz tarife kapsamının ne olacağı konusunda ise bir bilgi verilmedi.

THY, geçtiğimiz günlerde bilet satış sistemini 1 Mayıs’tan itibaren satışa hem iç hem de dış hat olarak açmıştı.

Pegasus 1-15 mayıs tarihleri arasındaki seferleri de iptal etti

Pegasus Dalaman - Kiev tarifeli seferleri 2020 yazında başlıyor!

Daha önce 30 Nisan’a kadar seferlerini iptal eden Pegasus, bugün açıkladığı kararla 1-15 Mayıs dönemindeki tüm seferlerini de iptal etti. THY de yolcu sayısının Mart’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 53 gerilediğini açıkladı.

Pegasus, corona virüsü için alınan ilave tedbirler doğrultusunda 1 Mayıs 2020 tarihinden 15 Mayıs 2020 tarihine kadar tüm seferlerin iptal edildiğini açıkladı.

Açıklamada, 25 Mart 2020 tarihinde yayınlanan SHY-Yolcu yönetmeliğine istinaden corona virüsü nedeniyle iptal olan seferler için bilet işlemlerinin şu şekilde düzenleneceği aktarıldı:

Ücretsiz Açığa Alma:

İptal olan uçuşlarınızdan doğan ücretsiz açığa alma işleminizi flypgs.com ve Pegasus Mobil Uygulaması üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

– Biletinizi açığa almak ücretsizdir.

– Açık biletinizi 1 yıl süreyle dilediğiniz rotada kullanabilirsiniz.

– Açık biletinizi kullanmadığınız takdirde uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ücretsiz iade hakkına sahip olursunuz.

– Açığa almış olduğunuz bileti yeniden kullanırken seçmiş olduğunuz yeni bilet ile eski biletiniz aynı ücret sınıfında olduğu sürece bilet farkı alınmayacaktır.

Ücretsiz Değişiklik:

İptal olan uçuşlarınızdan doğan ücretsiz değişiklik işleminizi sadece 0 (850) 250 67 02 numaralı çağrı merkezimizi arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

– 26 mart 2020 ve öncesinde alınan biletlerde cezasiz ve ücret farkı ödemeden 27 Mart 2021 tarihine kadar dilediğiniz bir uçuşla değişiklik yapabilirsiniz.

– 26 mart 2020 tarihinden sonra alınacak biletlerde seferin iptal olması halinde değişiklik cezası ödemeden sadece varsa yeni biletle arasındaki ücret farkını ödeyerek değişiklik yapabilirsiniz.

Ücretsiz İade:

İptal olan uçuşlarınızdan doğan ücretsiz iade işleminizi sadece 0 (850) 250 67 02 numaralı çağrı merkezimizi arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

– 25.03.2020 tarihinde yayınlanan SHY-Yolcu yönetmeliğine istinaden corona virüsü nedeniyle iptal olan seferler için iade ödemenizi karşılıklı uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra alabilirsiniz.”

THY’nin yolcu sayısı yüzde 53 düştü!

Öte yandan, THY’nin KAP’a bildirdiği Mart ve Ocak-Mart trafik sonuçları şu şekilde:

* Yolcu sayısı Mart’ta yüzde 53 azalışla 2,8 milyon oldu; yolcu sayısı iç^f hatlarda yüzde 44,9, dış hatlarda yüzde 59,1 geriledi.

* Yolcu doluluk oranı Mart’ta 17.6 puan azalışla yüzde 63.3 oldu.

* Taşınan kargo-posta Mart’ta yüzde 8,5 düşüşle 127 bin 869 tona geriledi.

Uçak biletini iptal etmek isteyenler ücret iadesini 2 ay sonra alabilecek!