Tunç Soyer İzmir metrosunda maskematik uygulaması başlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, vatandaşların ücretsiz maskeye erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarında maskematik uygulamasını başlattı. Makinelerden dezenfektan da veriliyor.

Tunç Soyer İzmir metrosunda maskematik uygulaması başlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, corona virüsü salgını nedeniyle kamusal alanlarda maske kullanımının zorunlu hale gelmesi üzerine vatandaşların tıbbi maskeye erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına maskematik yerleştirilmeye başladı.

İzmirim kartı yeterli

İlki Konak Metro İstasyonu’nda hizmete giren maskematik hafta başından itibaren 10 istasyona daha koyulacak. Metro yolcuları İzmirim kartla yolculuk bedelini ödedikten sonra içeride bulunan maskematiğe yine İzmirim kartlarını göstererek hijyen paketini alabiliyor.

Maskematik uygulamasıyla haftada bir kez temin edilebilecek

Bu işlemde İzmirim Kart’dan herhangi bir düşüm yapılmıyor. Paket dört maske ve 100 mililitrelik bir dezenfektan içeriyor. Önümüzdeki günlerde dağıtımı kolaylaştırmak için paketten dezenfektan çıkarılacak, maske sayısı beş olacak. İzmirim kart kullanıcılarının haftada bir kez hijyen paketi alabilecek.

“Günde 50 bin maske üretecek kapasitemiz var”

izmir metro maskematik

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada, “Salgın ile mücadele ve İzmirlilerin sağlığı birinci önceliğimiz. Günde 50 bin maske üretecek kapasitemiz var. Ürettiğimiz bu maskeleri de halkımıza steril şekilde ulaştırmanın bir yolunu bulduk. Maskematikler ile İzmirliler ücretsiz olarak bu hijyen paketlerine ulaşacak” ifadelerini kullandı.

İlk kullanım Başkan Soyer’den Konak Metro İstasyonu’ndaki maskematiğin ilk kullanıcısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu. İzmirim kartı ile hijyen paketi alan Tunç Soyer, koronavirüs salgınıyla mücadelede maske kullanımının ve hijyenin önemini vurguladı.

Tunç Soyer İzmir metrosunda maskematik uygulaması başlattı

İzmirlilerin maskeye daha rahat ve steril bir şekilde ulaşmasını sağlamak için maskematiklerin sayılarını artıracaklarını söyleyen Başkan Soyer, “Bu sistem maskelerinizi birinin elinden almadığınız ve poşeti kendiniz açtığınız için steril bir kullanım imkanı veriyor. Böylelikle vatandaşlarımıza maskeye çok daha huzurlu ve kolay erişebilecekleri bir hizmet vermiş oluyoruz. Maskematik otomatının imalatını yapan  firmamıza şükranlarımı sunuyorum. Bunu İzmirli bir firmanın yapıyor olması da ayrıca gurur veriyor. İzmirlinin sağlığı her şeyden önce geliyor. Bu yeni hizmetimiz İzmirlilere hayırlı uğurlu olsun” dedi.

İçişleri Bakanlığı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlattı