Yeni indirim yapılan benzin fiyatına 29 kuruş zam geldi!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzin litre fiyatına 25 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere 29 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

Yeni indirim yapılan benzin fiyatına 29 kuruş zam geldi!
Yeni indirim yapılan benzin fiyatına 29 kuruş zam geldi!

Yeni indirim yapılan benzin fiyatına 29 kuruş zam geldi!

EPGİS’in açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:


“25/04/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 29 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

Ankara’da ve İzmir’de ortalama 5,07 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,38 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 4,98 liradan 5,27 liraya yükselecek.

Benzin fiyatına en son 2 gün önce sokağa çıkma yasağı başlayınca 31 kuruş indirim yapılmıştı. İstanbul’da benzin fiyatı 5 liranın altına inmişti.

ABD’de petrol fiyatı sıfır doların altını gördü!

New York Borsası’nda tarihindeki en düşük değeri gören WTI’ın varil fiyatı sırasıyla 9, 5 ve 2 doların altı gibi inanılmaz fiyatlara kadar indi. Petrol 0 doların altını görmüş durumda!


Petrol fiyatı hem 1980’lerden beri en düşük düzeyi hem de 21. yüzyılın en düşük düzeyini gördü.

ABD’nin Batı Teksas (West Texas Intermediate/WTI) tipi ham petrolünün ticaretinden mayıs sözleşmesinin yarın vadesinin dolması öncesi büyük kaçış başladı.

İlkin yüzde 40 değer kaybederek varil fiyatı 10.87 dolara kadar inen WTI, işleme başladığı Mart 1983’den beri en büyük tek günlük düşüşü, kısacası en kötü günü yaşadı. Bir varilde 159 litre petrol olduğu düşünüldüğünde, WTI petrolün litresi 7 sente, yani 50 kuruşa gerileme noktasına geldi.

Petrol fiyatı 21 Nisan 2020 itibariyle 0 dolara düştü. Böylelikle satıcılar, sözleşmeli oldukları alıcılara ödemeye yapmak zorunda kalabilir.

Öncesinde ABD merkezli ekonomi haber sitesi Bloomberg, sahadan şu durumu aktarmıştı:


“Her yerde güçsüzlük işaretler var. Teksas’ta alıcılar bazı petrol kaynaklarının varili için 2 dolar kadar az bir para teklif etti, öyle ki, üreticilerin yakında ellerindeki ham petrolü vermek için üste para ödemek zorunda kalmaları ihtimali doğdu.”

Petrol fiyatları 17 yılın en düşük seviyesinde: Türkiye’de benzin fiyatı neden artıyor?