Dolar/TL kuru 7.16’yı, Euro/TL ise 7.73 seviyesini geçti!

Güne 7.08 seviyelerinde başlayan Dolar/TL kuru 7.16’yı aşarak yüzde 1’in üstünde artış gösterdi. Tarihi rekor olan 7.24’e giderek yaklaşıyor!

Dolar/TL kuru 7.16'yı, Euro/TL ise 7,73 seviyesini geçti!

Dolar/TL kuru 7.16’yı geçti!

Bugüne 7.08 seviyelerinde başlayan dolar durdurulamıyor… Dolar endeksinin değer kazanması ve dolar talebiyle güçlenen dolar şu sıralarda 7.15’i aşarak 7.1525 seviyelerinde işlem görüyor!

Cuma günü 7’yi aşan kur, Pazartesi günü tahminlerden yüksek gelen enflasyon verisi sonrası yükselişini sürdürerek 7,05 ile 13 Ağustos 2018’den beri en yüksek gün içi seviyeye çıkmıştı.

Dolar/TL koronavirüs döneminde baskı altında kalmayı sürdürerek Ağustos 2018’de görülen 7.24 seviyesindeki tarihi zirveye yaklaşırken, piyasalarda BDDK kararının etkileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yabancı yatırımcılar ile yapacağı görüşme takip edilecek. Rezervlerin azalması ve petrol fiyatlarındaki düşüşün durmasıyla TL negatif ayrışmaya başladı.  Euro/TL ise 7,73’ü geçti.

Dolar/TL kuru, 13 Ağustos 2018’de 7,24 ile rekor kırmıştı.

Çoğu para birimi dolar karşısında yatay seyrederken Güney Afrika Randı ve Meksika Pesosu dolara karşı yükselişte.

Petrol fiyatlarındaki düşüş belirleyici oluyor

Koronavirüs salgınının piyasalarda yarattığı endişe ile ekonominin hem üretim hem tüketim bacağında yaşanan aksaklıklar, çoğu para biriminde baskı yaratıyor.

Bu yılın başından beri TL, dolara karşı yüzde 19 değer kaybetti. Diğer gelişmekte olan kimi para birimlerinde %25’i aşan kayıplar yaşanıyor. Bazı para birimleri ise TL’den daha iyi bir performans gösteriyor. Analistlere göre bu farkta kamunun artan döviz arzı ve petrol fiyatlarındaki düşüş belirleyici.

Ekonomi Haberleri