İŞKUR’da iş kalmadı mı? Açık iş ilanı sayısında dramatik düşüş!

Corona salgını ile birlikte işsizlik sorunu büyürken İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş ilanı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre Nisan’da yüzde 73,9 azalarak 200 bin 468’den 52 bin 418’e geriledi.

İŞKUR iş kalmadı mı? Açık iş ilanı sayısında dramatik düşüş!

İŞKUR’da iş kalmadı mı? Açık iş ilanı sayısında dramatik düşüş!

• İşe yerleştirilen kişi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75,1 oranında azalarak 122 bin 913’ten 30 bin 556’ya geriledi.


• İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı Nisan ayında bir önceki aya göre 45 bin 158 kişi azalarak 3 milyon 629 bin 958’e geriledi.

Kocaeli Üniversitesi Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Aziz Çelik, “Ya İşkur bu dönemde kayıtlı işsiz başvurusu almıyor ya da işsizlerin iş bulma ümidi iyice tükendiği için İşkur’a başvurmuyorlar. İkisi de vahim” değerlendirmesinde bulundu.

İŞKUR açık iş ilanı sayısında dramatik düşüş!

Corona virüsü salgınıyla birlikte birçok sektörde işler durma noktasına gelirken, işsizlik sorunu da giderek büyüyor.

Nisan ayında Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla işe yerleştirilen kişi sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 75,1 oranında azalarak 122 bin 913’ten 30 bin 556’ya geriledi.

Ocak-Nisan 2020 döneminde işe yerleştirilenlerin sayısı ise geçen senenin aynı dönemine göre tüzde 34,1 azalarak 275 bin 967 oldu. Bu dönemde, mesleklere göre en fazla işe yerleştirme sırasıyla “güvenlik görevlisi” (19 bin 766), “satış danışmanı” (13 bin 946) ve “konfeksiyon işçisi” (11 bin 594) mesleklerinde yapıldı.

Nisan ayında İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73,9 azalarak 200 bin 468’den 52 bin 418’e geriledi. Ocak-Nisan 2020 döneminde ise açık iş sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,1 düşüşle 556 bin 238 oldu. Bu dönemde en çok açık iş “satış danışmanı”, “güvenlik görevlisi” ve “konfeksiyon işçisi” mesleklerinde oldu.


İŞKUR’da kayıtlı işsiz sayısı düştü!

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısının Nisan’da azalması ise soru işaretlerine neden oldu. Mart 2020’de 3 milyon 675 bin 116 olan kayıtlı işsiz sayısı, Nisan 2020’de 45 bin 158 kişi azalarak 3 milyon 629 bin 958’e geriledi.

Kayıtlı işsiz sayısında geçen yılın aynı ayına göre ise düşüş 408 bin 217 oldu.

“İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayısının azalması izaha muhtaç bir durum” diyen Kocaeli Üniversitesi Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Aziz Çelik; Twitter hesabından paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

Bunun iki izahı olabilir:

1- İşkur bu dönemde kayıtlı işsiz başvurusu almıyor, yani İŞKUR verileri gerçeği yansıtmıyor.

2- İşsizlerin iş bulma ümidi iyice tükendiği için İşkur’a başvurmuyorlar.

İkisi de vahim!

Ücretsiz izin düzenlemesi yapılmıştı


17 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla; işten çıkarma üç ay süreyle yasaklanmış ancak işverene işçileri 3 ay süreyle ücretsiz izne çıkarma olanağı sağlanmıştı.

Fatih Altaylı, Sevda Noyan’ın şaşırtıcı geçmişini anlattı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.