Turhan Çömez: Yeni dünya düzeni kurulacak, Türkiye’de kamplaşma ön planda!

Dr. Turhan Çömez: Yeni bir dünya düzeni kurulacak. AB, dağılma süreciyle karşı karşı­ya. Türkiye’de kamplaşma ön plana çıkıyor, demokrasi sorunları başarıyı gölgeliyor! AK Parti kuruluş vizyonundan uzaklaştı. Politik kaygı gözetilmezse Türkiye, sağlık alanında dünyada yıldız gibi parlar.

Turhan Çömez: Yeni dünya düzeni kurulacak, politik bakılmazsa Türkiye yıldız olur

Dr. Turhan Çömez: Yeni dünya düzeni kurulacak, politik bakılmazsa Türkiye yıldız olur

Dr. Turhan Çömez, Erdoğan’ın ilk özel kalem müdü­rüydü. AKP’den 22. dönem milletvekili ola­rak Meclis’e girdi. Ergenekon kumpasında suçlandı, yıllar sonra aklandı. Halen İngiltere’de yaşayan Dr. Turhan Çömez, corona virüsü sürecini ve Türk siyasetini SÖZCÜ HAFTASONU‘na değer­lendirdi.

Salgın sonrası yeni bir dünya dü­zeninin kurulacağını düşünen Çömez’e göre AB, dağılma süreciyle karşı karşı­ya. İşte Turhan Çömez’in dikkat çeken açıklamaları:

Yeni bir dünya düzeni kurulacak

• Bu virüs hayatımızda hep olacak. Tamamen yok olması zor. Mutasyon­larla yeniden karşımıza çıkacak ve insanlık, buna direnç ka­zanacak. Geçen yıl Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 650 bin kişi griple bağlantılı nedenlerle hayatını kaybetti.

• Corona virüsü nedeniy­le ölü sayısı ise 300 bin. Afrika’da geçen yıl sıtmadan 400 bin, corona virüsünden ölen ise bin 500 kişi… Corona vi­rüsünü küçümsemiyorum ancak salgının yeni dünya düzeni için bir hazırlık olarak kullanıldığını da düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde dünya ligi yeniden belirlenecek.

Demokrasi sorunları başarıyı gölgeliyor!

• Türk siyasetinde AK Parti kadar uzun ikti­darda olan başka örnek yok. Ama ekonomik sorunlar, gelecek kaygısı, hukukun üstünlü­ğünün örselenmesi, demokrasinin işlerli­ğinde yaşanan aksaklıklar bunu gölgeliyor. Kuruluş vizyonundan uzaklaşıldı. Kavga etmeden birbirimizi sevmeliyiz.

Türkiye destan yazdı!

• Türkiye’de dinamik bir sağlık sistemi var. Altyapı iyi ve çok de­neyimli kadrolar var. Salgın sürecinde de meslektaşlarımız des­tan yazdılar. Eksiklikler, politik kaygı gözetme­den düzeltilirse Türkiye, sağlık alanında parlayan yıldız olabilir.

Türkiye’de kamplaşma ön plana çıktı

• İngiltere çok güçlü ve 400 milyar dolar­lık paket açıkladı. Salgın, ayrışmaya değil kaynaşmaya yol açtı. Bilgilendirme toplantılarında Başbakan ve öteki yetkililere sorular soruldu, ciddi eleştiriler oldu. Tür­kiye’de ise kamplaşmalar ve yardımı kimin yapacağı tartışmaları ön plana çıktı. (Kaynak: Sözcü)

indigo dergisi google news

Corona salgını sonrası ekonomi: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!