Engin Altan Düzyatan’a benzetilerek yapılan Ertuğrul Gazi büstü

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bir meydana yerleştirdiği Ertuğrul Gazi büstü, TRT 1’de yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinin oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetilince kaldırıldı.

Engin Altan Düzyatan a benzetilerek yapılan Ertuğrul Gazi büstü
// VIDEO AŞAĞIDA

Engin Altan Düzyatan’a benzetilerek yapılan Ertuğrul Gazi büstü kaldırıldı

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na Türk ve İslam tarihine damga vurmuş isimlerin büstlerini yerleştirmiş, büstlerin arasında bulunan Ertuğrul Gazi’nin büstü görenleri şaşkına çevirmişti.

Büstün Ertuğrul Gazi’den çok ‘Diriliş Ertuğrul’ dizinde rol alan Engin Altan Düzyatan’a benzetilmişti. Tepkiler üzerine Ordu Büyükşehir Belediyesi, büstü yerinden kaldırdı.

Söz konusu büstün oyuncu Düzyatan’a benzetilerek tasvir edilmesinin kendilerini de üzdüğünü belirten Ordu Büyükşehir Belediyesi, “Aynı gün söz konusu büst kaldırılmıştır. Konu ile ilgili ihmali bulunan sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır” açıklamasında bulundu.

“Gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır”

Ordu Büyükşehir Belediyesi ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

• Türk Tarihinin Önemli Şahsiyetlerini Anma Projesi” kapsamında yaptırdığımız büstlerden “Ertuğrul Gazi” büstünün, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetilerek tasvir edilmesi bizleri de rahatsız etmiş ve aynı gün söz konusu büst kaldırılmıştır.

• Konu ile ilgili ihmali bulunan sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Gösterilen hassasiyetten dolayı tüm kamuoyuna teşekkür ediyoruz.

Daha önce Bilecik’te de benzer bir olay yaşanmıştı

Daha önce de, Bilecik Ertuğrul Gazi Müzesi’ndeki Ertuğrul Gazi heykelinin, Osmanlının kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’ye değil, TRT 1’de yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinin oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a ait olduğu belirlenmişti.

indigo dergisi google news

Astroloji: 8 – 14 Haziran 2020 haftalık burç yorumları