Bilal Erdoğan: Alfabenin değiştirilmesinin gelişme ile bir alakası yokmuş

Bilal Erdoğan: Türkiye’nin sıçrayışında dindar insanların büyük rolü var. Alfabenin değiştirilmesinin gelişme ile bir alakası yokmuş. Kıyafetlerini değiştirmeden gelişenler var.

bilal erdoğan

Bilal Erdoğan: Alfabenin değiştirilmesinin gelişme ile bir alakası yokmuş >>video aşağıda

CNN Türk’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinden olan harf devrimi ve kıyafet devrimine atıf yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Alfabenin değiştirilmesinin gelişme ile bir alakası yokmuş. Kıyafetlerini değiştirmeden gelişenler de var. Şekil olarak değişmenin ruh olarak değişmeyle ilgilisi kolay değil.”

Bilal Erdoğan, son 20 yılını örnek göstererek “Son 20 yılda Türkiye’nin sıçrayışına bakıyorum, bunun arkasında dindar insanların büyük rolü var” diye konuştu.

“Kıyafetlerini değiştirmeden gelişenler de var”

İlkokulda kendisine “alfabe dolayısıyla ülkenin geri kaldığına” dair bilgi verildiğini aktaran Bilal Erdoğan, şöyle konuştu:

• Ya o zaman komşumuz Yunanistan, Gürcistan niye alfabesini değiştirmemiş, Japonya, Çin niye alfabesini değiştirmemiş. İnsan o zaman diyor ki o zaman alfabenin değiştirilmesinin gelişme ile bir alakası yokmuş. Kıyafetlerini değiştirmeden gelişenler de var. Şekil olarak değişmenin ruh olarak değişmeyle ilgilisi kolay değil. Bu kadar şeklimizi batıya benzettik, niye yakalayamadık?

• Son 20 yılda Türkiye’nin sıçrayışına bakıyorum, bunun arkasında dindar insanların büyük rolü var. Demek ki namazla niyazla hiç alakası yokmuş. Ben eğitim ve kültür alanında çalışan birisi olarak diyorum, bunu kendi kültürümüzle yapabiliriz.

Ayasofya açıklaması

Bilal Erdoğan’a burada Ayasofya’nın Müslümanların ibadete açılması soruldu.

“Çocukluğundan beri Ayasofya’nın camii olması için dualarla büyüdüğünü” söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

• Cami özlemimiz her zaman vardı. Gözümüz gibi bakacağımız bir eserdir. Mimar Sinan’ın destekleriyle ayakta kaldı. Gönül ister ki artık bu mesele kapansın. Burası cami. İstanbul Fethi’nin bir simgesidir. İstanbul Fatihi’nin istediği gibi ibadete açıldı. Dışarıdan yorum yapanlara aldırış etmeyelim. Korumak için gereken ne varsa yapıyoruz. Örneğin bazı zeminlere halı serilmedi, oraları da turistler rahatça gezebilsin diye. Ayasofya’ya daha fazla turist gelecek. Çok başarılı restorasyonlar yapıyoruz.

indigo dergisi google news

İlahiyatçı Cemil Kılıç MHP’ye yüklendi: Atatürk’e dil pabuç gibi, tek bir tepki yok!